Sajnos a lakosság által használt olajnak csak kis része kerül a hulladékudvarokba, vagy lerakóhelyekre, jelentős mennyiség a lefolyókba vagy a szemétbe kerül.
Ez igen káros, hiszen a csővezetékek falára lerakódva a csatorna dugulását okozza, a háztartási szemétbe öntve pedig nehezen lebomló anyagként jelenik meg a hulladéklerakókban. Mit nem szabad beleönteni a lefolyóba!

Olaj, vaj, zsír
Fő szabály, hogy olajat, használt olajat nem öntünk a lefolyóba, hiszen egyetlen csepp használt étolaj akár ezer liter élővizet is beszennyezhet! A víz felszínén úszva meggátolja az oxigénfelvételt, így elpusztítva a vízi élőlényeket. A vaj, margarin, zsír különösen olvasztott formában “veszélyesek”, mert kihűlve ismét megszilárdulnak, és vízhatlan akadályokká alakulnak a csövekben.
Forró víz
Mindig úgy öntsük le például a tészta vagy burgonya főzővizét, hogy megnyitjuk a hideg vizet és úgy öntjük ki a forró vizet. Nem tesz jót sem a dézsának sem a lefolyócsőnek a hirtelen hőmérséklet-különbség. Bár sokszor házi praktikaként dugulás elhárítására ajánlják a forró vizet önmagában, vagy ecettel, szódabikarbónával keverve. Mégis az alkatrészek hosszabb élettartama érdekében legyünk óvatosak.
Ételdarabok, maradékok
A lefolyóba épített konyhamalacok ideje hamar lejárt, mert a darált pép is dugulást okozott. A szemetesbe ürítsük a tányérokon maradt maradékokat. Sütés-főzés közben se dobjunk a mosogatóba tojáshéjat, nyers tésztás kanalat,valamint kávézaccot, rizst, grízt (mind felszívják a vizet és szintén dugulást okozhatnak).
Felmosó lé
Mivel felmosáskor kisebb darab szennyeződések, pormacskák kerülhetnek, azt ne öntsük a lefolyóba, inkább a wc-be borítsuk. Valamint nem is higiénikus a koszos vizet a mosogatóba önteni.
Gyógyszerek
Ez már nem az élelmiszer-biztonság területéhez tartozó figyelmeztetés, hanem környezetünk érdekében ne öntsük ki a különböző folyékony orvosságokat vagy tablettákat.