Karácsonykor minden addiginál több figyelmet kell fordítanunk az élelmiszerek beszerzésére. Mivel némi túlzással majdnem két hétig mindennap valamilyen finomságot eszünk december végén, korántsem mindegy, honnan szerezzük be és hogyan tároljuk a rengeteg finom alapanyagot. Ehhez próbálunk most praktikus jó tanácsokt adni.
A húsokat már érdemes jó előre kitalálni és megrendelni a kedvenc hentesünknél, hiszen így egyfelől marad idő a különlegesebb, több utánajárást igénylő áruk beszerzésére is (pl: vadak, tanyasi csirkehús). Készítsünk listát, találjuk ki két héttel az ünnep előtt legalább azt, hogy milyen húst szeretnénk az egyes ételekhez felhasználni. Ezt a beszerzés után konyhakész állapotban, adagonként lefagyaszthatjuk. Kérdezősködjünk ismerőseinknél, családtagoknál – sok mindenkinek vannak bevált lelőhelyei. A húst lemosás nélkül (!), teljes felületén tiszta folpack fóliába tekerve, vékony, gyorsan átfagyó néhány cm-es rétegben, – és nem nagy tömbökben – tegyük a fagyasztóba, előtte megtisztítva az oda nem illő részektől. Csontos húsok lefagyasztása gondosabb eljárást igényel, emiatt célszerű a húst előre kicsontozni. A darált hús lefagyasztása biztonsági okokból és felolvasztáskor észlelhető nagy veszteség miatt nem ajánlott.
Sokkal jobban járunk, ha a húsokat már konyhakészre darabolva tesszük a mélyhűtőbe, ahonnan kivéve sokkal könnyebb dolgunk lesz a főzés-sütés előtt.
Tipp: Fagyasztás előtt a csomagokat lássuk el címkével, amire ráírjuk a hús nevét, a lefagyasztás idejét, és azt, hogy milyen ételhez készítettük elő.
Felolvasztáskor a húsokat javasolt 24 órával előbb kivenni a a mélyhűtőből, mély tálban vagy jól záródó dobozban áttéve a normál hűtőbe, figyelve az elfolyó lé okozta szennyezés megelőzésére.
Minden alapanyag vásárlásakor fordítsunk különösen figyelmet a fogyaszthatósági idő lejártának ellenőrzésére. Nagyon kellemetlen, ha felhasználás előtt kiderül egy alapanyagról, hogy már nem használható fel. Legyen otthon elegendő liszt (ellenőrizzük, hogy nem molyos-e), cukor, olaj, vaj, zsír, tojás – ez utóbbiból számoljunk legalább tíz-tizenöt darab plusszal, vészhelyzet esetére és persze a család és a vendégek számától függően.
December közepén megvehetjük a szükséges szárított fűszereket, gyömbért, száraztésztákat, esetleg a konzerveket, gondoskodjunk a termelői méz beszerzéséről is! Sokkal nagyobb élvezet valódi mézzel sütni!
A mézeskalácsnál ragaszkodjunk a jól bevált receptünkhöz, mert nehéz igazán jól használható leírást találni a receptoldalakon. Ami egyszer bevált, ebben az esetben megéri a ragaszkodást. A mézeskalácshoz sokféle fűszer szükséges, szegfűszeg, fahéj, gyömbér stb., ha nincs kedvünk mindet magunk beszerezni, akkor jöhetnek a mézeskalács fűszerkeverékek, amik az összes szükséges, illatos fűszerből tartalmaznak egy keveset. Másfél héttel az ünnep előtt jó, ha elkészítjük a mézeskalácsokat: kimosott, tiszta fémdobozba zárva nagyon szépen megpuhulnak.
A tejtermékek, sajtok kérdésköre a hús mellett a legnehezebb. Jó lenne házit venni, termelőnél beszerezni a finomságokat, előre megrendelni, viszont tény, hogy ezek a termékek előbb meg is romlanak, így tényleg csak 1-2 nappal elfogyasztás előtt vegyük meg őket. Praktikus műanyag, jól záródó dobozban tárolni a sajtokat, hogy ne száradjanak ki, illetve erős aromájú sajtok esetében ne járja át az egész hűtőszekrényt az erős illat. Ha a valóban isteni finom zsírosabb házi tejet választjuk az ünnepekre, mindig forraljuk fel fogyasztás előtt, majd gyors lehűtés után felhasználásig tartsuk hűtve! A forralatlan nyers tej fogyasztása ne, ajánlott, mivel betegséget okozó baktériumok lehetne benne, amelyeket a forralás, vagy a pasztőrözés egyébként elpusztít.
Tipp: kis pohárba tegyünk őrölt kávét, tökéletesen megszabadítja a hűtőnket a kellemetlen szagoktól.
A sütőt is takarítsuk ki szépre, mert extra igénybevételnek lesz kitéve. Nem jó, ha többszörösen ráégett ételmaradék rontja az összképet. A munkafelületeket mindig jó alaposan tisztítsuk le: legyen szó a konyhapultról, vágódeszkáról, tepsiről. Nem árt egy flakont ecetes vízzel megtölteni, és a kérdéses felületeket ezzel a keverékkel jó alaposan megtisztítani. Szódabikarbónával a villanytűzhelyt tisztíthatjuk meg a lerakódásoktól. A mikrót citrommal is tisztává tehetjük, ügyeljünk arra, hogy több, makulátlanul tiszta konyharuha is legyen a kezünk ügyében. Kettő a törölgetéshez, konyhai műveletekhez fog kelleni, egy pedig a kelesztett vagy kész sütik letakarásához. Edényfogó kesztyűk, mosogatószivacsok esetében is fontos odafigyelni a higiéniára: előbbit magas hőfokon való mosás után használjuk, a szivacsokat pedig cseréljük minél gyakrabban, hiszen rengeteg fogunk mosogatni az ünnepi készülődés közepette, előzzük meg a baktériumok elszaporodását.
A borokat, söröket, röviditalokat is szerezzük be pár nappal karácsony előtt, akárcsak az ásványvizeket, üdítőket. Ehhez a művelethez jó ötlet autóval menni, ha kell, társuljunk össze barátokkal, hogy annak is megkönnyítsük a bevásárlást, akinek nincs autója.
Szenteste előtt egy, legfeljebb két nappal frissen szerezzük be a piacról a zöldségeket, gyümölcsöket – mindenből vegyünk egy picivel többet, abból baj nem lehet, a lista ez esetben is elengedhetetlen! A zöldség, gyümölcs száraz, szellős, hűvös helyen legyen felhasználásig, mert a fűtött konyhában nagyon gyorsan kiszárad, vagy megromlik.
Kép forrása: blog.styleestate.com