Ételtcsakokosan

Selymes tojáslikőr házilag

2021. december 6.

Tojáslikőr a karácsonyi időszakban is bizony a kedvelt welcome-drinkjeink egyike. Nagy hidegben egy kis lélekmelengetés sosem árt. 

A jó tojáslikőr selymes és homogén, semmiképpen sem híg, de nem is túl sűrű. Több receptváltozata létezik, mi a legbiztonságosabb változatot fogjuk leírni. Ha házilag készítjük, ízlésünknek megfelelően alakíthatjuk a likőr sűrűségét, édességét és az alkoholtartalmat is. Díszes üvegekbe töltve, feldíszítve, különleges lélekmelegítő ajándék lehet a szeretteink számára. Alkoholt mindenki ízlésének megfelelően választhat hozzá, aki nem szereti az erősen alkoholos ízt, az inkább a kellemesen bódító fehér rumot vagy vodkát részesítse előnyben a likőr elkészítésekor.

Hozzávalók: 5 tojássárgája, 25 dkg porcukor, 2 csomag vaníliás cukor vagy 1 vaníliarúd, 5 dl tej, 2,5 dl tejszín, 2,5 dl alkohol (ez lehet: tiszta szesz, (fehér) rum vagy vodka), ízlés szerint egy kis fahéj.
Elkészítése: A tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral, majd hozzáöntjük a tejszínt és a tejet, ízesítjük a vaníliás cukorral, vaníliarúd kikapart magjával esetleg egy kevés fahéjjal. Miután alaposan összekevertük fém tálban, vízgőz felett folyamatos kevergetés mellett besűrítjük. Ha besűrűsödött, akkor kicsit hűlni hagyjuk, és hozzáadjuk az alkoholt. Ezt követően hűtőbe tesszük, így akár néhány hétig is eltartható. De addig úgyis elfogy.

Minél több alkohol kerül bele, annál tovább eláll. Persze alkohol nélkül is készíthetjük, de ilyenkor egy-két napon belül fogyasszuk el.

Tipp

A tojáslikőr elkészítéséhez mindig friss tojást használjunk. A tojások frissessége közvetlenül felhasználásuk előtt vízbe merítéssel ellenőrizhető. A friss tojás lesüllyed, az állott tojás lebeg a víz felszínén. A tojásokat szárazon, egyenként, külön csészébe feltörve és érzékszervileg ellenőrizve használjuk fel. Ha a fehérje zavaros, a sárgája elfolyósodott, vagy színe, szaga nem a szokásos, semmiképp ne használjuk fel (egyéb ételhez se).

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Kézszárítás, de vajon mivel?

eteltcsakokosan

Milyen sört válasszunk?

eteltcsakokosan

Az érzékszervi vizsgálatok szerepe és jelentősége

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató