Ételtcsakokosan

Pesto házilag

2016. szeptember 5.

A pesto vagy „pesto alla genovese” a liguriai konyha egyik jellegzetes összetevője, bazsalikomból, olívaolajból, fokhagymából, parmezánból és fenyőmagból előállított szósz. Olaszországban jellemzően tésztafélékhez (például trenette, lasagne, gnocchi, troffiette), esetleg kevés főtt burgonya társaságában tálalják, első fogásként, de számos egyéb tészta-, leves- (pl. minestrone) és zöldséges ételek hozzávalója lehet, kisebb mennyiségben. A pesto eltarthatósági ideje akár két hét is lehet, amennyiben mindvégig olívaolaj borítja a tetejét.

Otthon a balkonládában nevelhetünk bazsalikomot már zöldfűszerekkel együtt, így saját termesztésű levelekből tudunk pestot készíteni.

Hozzávalók:parmesan-garlic-baslikium-pine-nuts

  • 15 friss bazsalikomlevél
  • 1/2 pohár extra szűz olíva olaj
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 3 ek fenyőmag
  • 6 dkg parmezán sajt

Elkészítése:

A pestot eredetileg mozsárban készítik, az alapanyagokat itt törik és keverik össze. Ha nincs mozsarunk, akkor érdemes turmixgéppel dolgozni, hogy krémes mártást kapjunk.

A fokhagymát megtisztítjuk, a gerezdeket a bazsalikomlevelekkel együtt megmossuk és lecsepegtetjük.

Tegyük a fenyőmagot, a fokhagyma gerezdeket, a bazsalikomleveleket és az olajat a turmixgépbe és rövid ideig turmixoljuk. Ha a pesto túl sűrű, akkor egy kis olíva olajat adjunk hozzá. Tálalhatjuk rögtön frissen kifőtt tésztával összekeverve, tetjére reszeljünk parmezánt.

Ezen kívül eltehetjük üvegekbe is, vagy adhatjuk ajándékba.pesto-1445641_640
Tipp:
A fenyőmagot helyettesíthetjük dióval, kesudióval, madulával. Figyeljünk az allergénekre!
Élemiszer-biztonsági tippek:

  • Minden eszköz, felület, edény és a kezünk legyen tiszta!
  • Megbízható helyen vásároljunk jó minőségű alapanyagokat!
  • Az üveg mellé élelmiszer-biztonsági tanácsokat is írjunk, például, hogy meddig érdemes felhasználni.
  • Elkészítés után hűtőben kell tárolni az ajándékozásig.

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Hogy állapítják meg?…

eteltcsakokosan

Hány napja tojt tojásról beszélhetünk?…

szucseva

Fenyőrügyszirup

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató