Ételtcsakokosan

A héten többet jártam megbeszélésekre, amelyek valahogy mindig ebédig elhúzódtak. Egy ideje figyelni kezdtem arra, hogy ne hagyjak ki étkezéseket, ezért az ebédet sem szívesen utasítottam volna vissza. De ilyenkor jön a dilemma. Egyek valamit gyorsan valahol, vagy majd otthon megebédelek, és úgy megyek tovább a dolgomra.

Sokszor győzöm meg magamat, hogy itt az ideje az ebédnek, mert nincs kedvem egy órát eltölteni azzal, hogy hazautazom bekapni valami harapnivalót.

Amúgy sem bánom, hogy inkább az evés mellett döntök, mert az anyagcsere-zavarok okozója lehet az is, ha kihagyunk étkezéseket, majd farkaséhesen nekiesünk az ételnek, és ráadásul többszörösét tömjük magunkba, mint amennyire szüksége van a szervezetünknek. Ilyenkor persze jön a telítettség érzése, a puffadás, sőt esetleg megint kimarad egy étkezés, mert az emésztés még mindig tart, s nem kívánjuk az újabb adagot!

Vannak ismerőseim, akik csak egyszer, maximum kétszer esznek naponta, sőt a családban is előfordult ilyen, és láttam is annak a mellékhatásait!

Az, hogy tényleg rohanó világban élünk, nem csak közhely. A rohanás már mindent jellemez, a munkánkat, a gyereknevelésünket, sőt az étkezéseinket is. Mindent gyorsan, és jól akarunk elvégezni, és minél hamarabb kipipálni.

Én sem vagyok lassú típus, úgyhogy alapjaiban ez az „új világ” nem tesz jót nekem sem. Tudatosan próbálok odafigyelni arra, hogy legalább néha, és az életem fontosabb területein, harmónia és egyensúly uralkodjon!

Mivel családomban léteznek rossz példák, és „genetikailag is ajánlott” az anyagcserémre figyelni, eldöntöttem, mindent bevetek, hogy elkerüljem a különböző bakikat!

Szóval itt van az a bizonyos ebéd! Legyen meg időben, két munka között el is tudjam fogyasztani, legyen ínycsiklandó, és gyorsan elkészíthető!

Két lehetőség közül választhatunk: vagy megvásároljuk, vagy otthon elkészítjük!

A vásárlós verziót kipróbáltam, de mindig hiányzott valami. Ha egy munkámhoz közeli szupermarket valóban nagyon szép és egészségesnek tűnő portékáiból válogattam, mindig kifogásoltam valamit. Miért olyan hideg? Hát, mert hűtőben volt, hogy meg ne romoljon! Miért nincs benne több paradicsom vagy saláta ezért a pénzért? Hát, mert az a fránya árrés így még szebb értéket mutat! Miért raktak bele hagymát? Amúgy a hagymát imádom, de egy megbeszélés előtt? Mindezekből az következik, hogy csináld magad, és akkor olyan lesz, amilyen a te ízlésedhez vagy ahhoz a naphoz illik!

Nagyon támogatom, sőt szuperdolog, hogy manapság a munkahelyek többségét jól felszerelt konyhával is ellátják, vagyis ha otthonról viszünk harapnivalót, biztonságosan tárolhatjuk, majd finom hazaihoz juthatunk az étkezések során.

Azonban nem kell ennek mindig meleg ételnek lennie, sőt amiatt, hogy meleg ebédre nincs időnk, lehetőségünk, soha ne hagyjuk ki az ebédet, inkább ragadjuk magunkhoz a kezdeményezést!

Írok pár ötletet, amit már kipróbáltam, és a gyomromnak is tetszett, ráadásul otthon aznap reggel igazán gyorsan elkészíthető:

1.     Grillcsirkés tortilla

A tortilla már szinte bárhol megvásárolható, és nem csak a fehér lisztes variációja, keresgéljünk a polcokon! A tortillába beleteszek apróra tépett fejes salátát vagy jégsalátát, felszeletelt uborkát (lehet savanyú is), paradicsomot és hagymát (ezt persze munkahelyre kihagyom). A csirkét akár előző este is meg lehet grillezni, majd apró csíkokra szabdalva a saláták tetejére rakom. Házilag készített tejfölös szósszal leöntöm (só, bors, kis dijoni mustár, esetleg fokhagyma). Arra vigyázzunk, hogy a szósz ne folyjon ki, mert az nem annyira gusztusos J! A tortillát négyszögletesre hajtogatom, becsomagolom alufóliába, és egy kis zacskóba rakom. Ebből akár kettőt is készíthetünk, hiszen könnyű étel, de nagyon jóleső falatoknak bizonyul J! Viszont egy fontos dolgot sose feledjünk: a csirkehúst tartalmazó, tejfölös szószos tortillát (és minden gyorsan romló ételt) csak akkor vigyük otthonról ebédre, ha a munkahelyen lehetőségünk van hűtve tárolni, majd elfogyasztása előtt minden részét át tudjuk forrósítani!

2.     Sült húsos szendvics

Előző este karajt sütök le kevés olajon, kevés sóval, borssal, fokhagymával, rozmaringgal ízesítve. (Ez persze bármilyen húsból elkészíthető, és bármilyen fűszerrel variálhatjuk.)

Reggel meggrillezek két szelet rozskenyeret vagy magvas kenyeret. Olyan szép, amikor a grillrács halvány csíkjai előtűnnek a kenyéren! Szóval a husit megfelelő szeletben a kenyerek közévágom, és a téli napok természetes C-vitaminját, a savanyú káposztát rakom a tetejébe. A végén meglocsolom házi majonézzel. Csomagolom, és az ebédem útra kész! De mindezeket kiegészíteném egy-két jó tanáccsal: a tojáshéjon többféle mikroorganizmus lehet, amelyek a feltörésnél a tojásba kerülhetnek, ezért a nyers tojás tartalmú házi majonéz kockázatos élelmiszer. Készítéséhez friss, ép és tiszta héjú tojást használjunk, majd fogyasztásig hűtve tároljuk. A nyers tojással készült majonézt (tartármártást) a készítés napján fogyasszuk el. Későbbi fogyasztásra szánt tartármártáshoz a pasztőrözött majonéz használatát javaslom. A szendvicsösszetevőket csak kihűlt kenyérre tegyük, mert a langyos hőmérséklet kedvez a baktériumok szaporodásához.

3.     Palacsinta

Alapvetően nem szeretem az édességeket, de a palacsinta bármikor jöhet. A palacsintát előző este kisütöm, és meg is töltöm házi lekvárral, természetes édesítővel elkevert dióval vagy fahéjjal. 2-3 darabot teszek egy erre a célra használt dobozba, és máris megvan a finom, édesszájúaknak is kiváló ebéd! Arra viszont mindig figyelek, hogy a palacsinta összetételéből adódóan hűtést igénylő, gyorsan romló élelmiszer. Nyers, nem hőkezelt töltelékkel (pl. dió, fahéj) közvetlenül fogyasztás előtt javasolt csak megtölteni. Gyakran okoz megbetegedést a nyers tojással dúsított túrótöltelékes palacsinta. Ha ilyen tölteléket választunk, fogyasztás előtt sütőben alaposan át kell sütni a megtöltött palacsintát.

Nagyon fontos, hogy mindig friss alapanyagokból dolgozzunk, s az ételt tároljuk hűtőszekrényben (kivéve a rostos kekszféléket vagy a gyümölcsöket)! Akit nem zavar, ha egymás utáni napokon hasonló az ebéd, az elősütött húsból akár két adagot is készíthet, mert két napig biztonsággal tárolható a hűtőben, s különféle zöldségekkel, öntettel kombinálva második alkalommal is élvezetes ebédet varázsolhat magának.

Az alapos főzéssel, sütéssel készült ételek hűtve tárolása is általában két napig biztonságos. A hűtőben az ételeket lefedve, utószennyeződéstől védve kell tárolni. Nyers vagy gyengén hőkezelt ételeket csak azonnali fogyasztásra készítsünk. A tárolt készételeket fogyasztás előtt fel kell forralni, vagy át kell forrósítani.
Kis erőfeszítéssel, tudatos előkészületekkel finom, egészséges ételt vihetünk magunkkal, és még olcsóbb is lesz, mintha egy gyors étterem vagy szupermarket mellett döntöttünk volna…

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Fogyasszunk-e étrend-kiegészítőket?

eteltcsakokosan

Ételt csak okosan már az óvodában is!

eteltcsakokosan

Még elvethetjük…

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató