Ételtcsakokosan

Pár éve egyre divatosabb tavaszi csemege lett a medvehagyma. Nedves, árnyas helyeken érzi jól magát. Magyarországon, a Mecsekben és Orfű környékén garmadában szedhetsz magadnak, ha arra jársz.

Apropó, ha arra jársz!!! Mostanság hallottam, hogy már szervezett „szedd magad” túrákat szerveznek a hozzáértők a Mecsekbe, a hozzá nem értőknek J. Nekem nagyon tetszik ez a kezdeményezés. Szép és kellemes tavaszi túrára ad lehetőséget az erdőben, miközben baráti kapcsolatok, csoportok alakulnak ki, és garantáltan senki nem tér haza üres kézzel, hisz a cél a medvehagyma!

Itt szakavatott „hagymázó” segít abban, hogy mit szabad és mit nem szabad leszedni! Nem is a természetvédelmi szempontokra gondolok most elsősorban, hanem arra, hogy a gyöngyvirág levele könnyen összetéveszthető a medvehagymáéval, ami pedig mérgező.

A medvehagyma azért jól megkülönböztethető a gyöngyvirágtól, hiszen erősen fokhagyma illata van, ha megdörzsölöd a levelét, illetve korábban hajtanak ki az első üde, friss levelei, mint a gyöngyvirágé.

Nevét egyrészt erős fokhagyma illatáról kapta, másrészt arról, hogy a barnamedvék előszeretettel fogyasztják terméseit, és még a föld alól is gyakran kiássák, de hasonlóképp kedvelik a vaddisznók.

Élettani hatása sem utolsó: a medvehagyma kiváló a szervezet tisztítására, kihajtja a méreganyagokat, tisztítja a vért és a bélrendszert. A szervezet felfrissül tőle. Kiválóan alkalmazható krónikus bőrproblémák esetén is.

Nekem ez csak egy újabb lehetőség, hogy elmerüljek kedvenc zöldségem a hagymafélék kulináris élvezetében. Tudom, talán nem illik bevallani, mert büdös, de mi mindennapi hagymafogyasztók vagyunk. Pannussal még csak a snidlinget tudtam elfogadtatni, de mi esszük minden fajtáját, így jöhet a vöröshagyma, a lila hagyma, a mogyoró hagyma, a zalai csopros hagyma, a csemege hagyma, a póré, az újhagyma, a fokhagyma, s most a medvehagyma… Most magamat felturbózva lubickolok a gasztronómiai képzeletvilágomban.

Most az eszembe jutott a kevés kis rántással elkészíthető medvehagyma szósz vagy főzelék (hasonlóan a spenóthoz), egy friss pesztó pirítóssal, vagy éppen egy könnyű olaszos tésztafeltét… Annyira sokoldalú zöldség!

Például a minap csirke mellet klopfoltam ki, belülről sóztam, borsoztam, majd megtömtem füstölt sonkacsíkkal, sajttal (ez lehet házi kecskesajt is), és rengeteg medvehagymával. Aztán összetűztem az oldalát, hogy ne folyjon ki a töltelék, jénaiba tettem, és letakarva megsütöttem 180 fokon. Hú, de jó volt!

A medvehagyma legegészségesebb nyersen fogyasztva, és utóillata sincs. Viszont én sajnálok mindent kidobni, így amikor véletlenül nem fogy, inkább egy erre alkalmas fagyasztó zacskóba téve lefagyasztom. „Felengedve” már nem szeretem nyersen fogyasztani, de sütéshez, főzéshez kiváló úgy is!

Szóval túrára fel! De legalábbis ki a piacra, és vegyetek Ti is egy csokor medvehagymát! Ha többet vásárolsz fagyaszthatod, de „lekvárként” is elteheted, és akkor hónapokig hozzájutsz ehhez a finomsághoz! A neten rengeteg receptet találtok, válogassatok saját ízlésetek szerint!

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Így süssünk sült krumplit

eteltcsakokosan

Nagyító alatt a jelölés, avagy mit nézzünk a dobozon

eteltcsakokosan

Se nem körte se nem alma

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató