Ételtcsakokosan

Szent Iván éj, a tűz és a tüzes ételek

2014. június 19.
1438963_27564097-1024x682

Szánjunk egy percet az év leghosszabb nappalára és az azt körülvevő régi szokásokra. Évezredek óta a nyár, a fény ünnepéről szól a napéjegyenlőség beköszönte, amit tűzzel, tűzugrással és tánccal ünnepeltek mindig.

1438963_27564097-1024x682Június 21-én az északi félteke leghosszabb nappalát és legrövidebb éjszakáját élhetjük meg évről évre, de a naptárreformok miatt már 24-ére csúszott, a valódi csillagászati Föld és Nap állásához képest az ünneplés. Az emberek a tűzzel az ártó szellemeket szándékozták elűzni és a sötétség hatalmával szembeszállni, a Napnak segíteni az éjszakával szembeni harcban.

Az éjszaka és a tűz mágikus bűbáját hatásosnak gondolták mind az aktuális szerelmekre, mind a jövendőkre: a szerelmeseknek együtt, vagy külön-külön kellett átugraniuk a szerencsét hozó lángok felett, melyek így messze űzték tőlük a rosszat. Minden más, amit ekkor cselekedtek, vagy munka, amit ekkor végeztek, bűbájos hatású volt: a patakok mellől ekkor begyűjtött virágoknak és gyógynövényeknek gyógyító hatást tulajdonítottak, a forrásokat, kutakat kitisztították és feldíszítették erre a napra. Mindezt azért, hogy növeljék a termékenységet, és a kutakban-forrásokban lakó szellemeket kiengeszteljék. Az ezen a napon szedett növények gyógyító és fertőtlenítő hatással bírtak mind az emberekre, mind az állatokra, de még a földekre is. Ez az időszak volt leginkább alkalmas a házasságok megkötésére.

Érdekesség, hogy bár Szent Iván napjának nevezzük, még Szent János napjáról van szó. Június 24. Szent János, a Keresztelő, míg ezzel párhuzamban december 24. Jézus, azaz a Megváltó, születésének napja. Az Iván név a régi magyar Jovános, Ivános alakjából származik, illetve a János név szláv formájából.
Forrás: http://www.vtkornelia.extra.hu/Szentivanej.pdf

Grillezés – pikáns pác
A hússzeleteket, legyen az csirkemell, csirkeszárny, tarja vagy más alapanyag, sok színes borssal, 4-5 gerezd felszeletelt fokhagymával és csípős pirospaprikával és olajjal pácoljuk be. Egy napig hagyjuk állni és érni a hűtőben, majd ropogósra sütjük a parázs fölött.
Vegyes salátával, franciasalátával, sült fűszeres krumplival és mindenféle köettel tálalhatjuk, ízlés szerint.
Chili con carne
167564_8768-680x1024
Hozzávalók 4 személy részére:
· 1 nagy fej vöröshagyma
· 1 dl étolaj
· 7-8 gerezd fokhagyma
· 60-80 dkg darált marhahús
· 1 teáskanál római kömény
· 1 rúd fahéj
· 3-4 szem szegfűbors, mozsárban összezúzva
· 1 teáskanál őrölt koriander
· feketebors, só
· 1 teáskanál csípős pirospaprika
· + őrölt chili, friss chilipaprika, konzver chipotle, stb, amennyire csak bírjátok a csípőset
· 1 csapott teáskanál füstölt paprika por
· 0,5 liter világos sör
· fél vagy egész paradicsomkonzerv (darabos)
· 2-3 dl marhaalaplé vagy húsleves
· 1 leszűrt konzerv vörös-, vagy feketebab

Egy lábasban olajat hevítünk, és a megpucolt, megmosott és lecsöpögtetett, majd finomra vágott vöröshagymát és a szeletekre vágott fokhagymát tesszük bele. Kis párolás után következik a darált marhahús, és miután az egészet alaposan összeforgattátok és a hús kicsit elkezdett lepirulni, jöhetnek rá a fűszerek: római kömény, egy fahéjrúd, szegfűbors, őrölt koriander, só, és bors. Most jön a lényeg: a csípősség beállítása. Legyünk bátrak a fűszerezésnél!
Csípős őrölt paprikával kezdjük, aztán jöhet bele friss chili/habanero, darált chili (leginkább bird’s eye), konzerben eltett füstölt csípős chipotle paprika, szabadon lehet kísérletezni. A füstös íz mindenképpen jól jön, így egy kis füstölt pirospaprika por is kerülhet a húshoz! Ezután sörrel és alaplével felöntjük a félkész ételt, végül még egy darabos konzerv paradicsomot hozzáadunk. Lassú tűzön addig főzzük, amíg sűrű ragu nem lesz, néha kevés alaplevet önthetünk hozzá, hogy ne száradjon ki. Minél tovább fő, annál finomabb lesz. Folyamatos kóstolás mellett, fűszerezzük tovább. A legvégén keverjük bele a vörösbabot és hagyjuk összemelegedni.
Tortilla chips, vagy kenyér illik hozzá, még melegen tálaljuk.

Chilis csokoládé
Mikor már nagyon lehűl a levegő, jól jön egy melengető forró csoki.
chili-hot-chocolate-400x276
Hozzávalók:

· 4 dl forró tej,
· 4 dl tejszín
· 1 dl forró víz,
· 20 dkg 60−65% kakaótartalmú étcsokoládé,
· negyed kávéskanál chilipor
· negyed kávéskanál gyömbérpor
A csokit vízgőz fölött olvasszuk meg, hozzáadjuk a fűszereket, s ha teljesen sima, akkor folyamatos kevergetés mellett apránként hozzáadjuk a forró vizet és a meleg tejet, tejszínt.

Kapcsolódó anyagok: http://eteltcsakokosan.hu/2013/07/grillezzunk-a-szabadban-korultekintessel/

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Ne kísérletezz a gombákkal!

eteltcsakokosan

Állateledel a hűtőben

eteltcsakokosan

Grépfrút

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató