Ételtcsakokosan

Süssünk kalácsot!

2015. március 30.
2457684992_956fce6d0b_z-400x266

2457684992_956fce6d0b_z-400x266Az ünnep attól lesz családias hangulatú, ha mi magunk készítjük el az étkeket, amelyek az asztalra kerülnek. Ilyen például a húsvéti kalács, amelyet kezdő háziasszonyok is bátran süthetnek!

Hozzávalók:

  • 50 dkg liszt
  • 10 dkg vaj
  • 5 dkg mazsola
  • 3 dl tej
  • 2 dkg élesztő
  • 2 tojás
  • 2 evőkanál kristálycukor

Elkészítése:

Az élesztőt fél deci langyos, picit cukros tejben felfuttatjuk. Egy nagy keverőtálba tesszük a kimért lisztet, cukrot, a felfuttatott élesztőt, a maradék langyos tejet, a vajat, egy tojást és csipetnyi sóval ízesítjük. Mazsolát teszünk hozzá – melyet előtte tejbe áztattunk – és addig dagasztjuk, míg sima állagú és hólyagos lesz, elválik az edény falától. Szórjuk meg a tetejét vékonyan liszttel, tiszta konyharuhával takarjuk le, majd meleg helyen hagyjuk megkelni. Lisztezett deszkán osszuk el három egyenlő részre a tésztát és sodorjuk őket a tepsi hosszára. Ezután fonjuk össze a három hengert (a végeiket nyomjuk össze), a tetejét kenjük meg a megmaradt, felvert tojással, és további 20 percet hagyjuk pihenni. (Az ügyesebbek még több részre oszthatják a tésztát, és így több „hurkát” fonhatnak össze, még szebb lesz a kalács.) Ha megkelt, másodjára is kenjük le tojással és előmelegített sütőben süssük aranybarnára.

A finom kalácshoz jó liszt és jó tej kell. Van, aki sima búzalisztből, mások finomlisztből készítik a tésztát, de akad olyan is, aki finomliszt és kenyérliszt keverékéből állítja össze. Tudta-e, hogy a zacskón látható sütőipari kódok alapján különböztetheti meg egymástól a lisztfajtákat?
A lisztfajtákat szemcsenagyságuk és hamutartalmuk alapján különböztetjük meg. A lisztek jelölése ezekre a tulajdonságokra utal.

  • Az első betű jelöli, milyen gabonából készült a liszt: B ̶ búza, R ̶ rozs,
  • a második betű a szemcsenagyságot jelöli: L (liszt) ̶ apró szemcséjű finomliszt, F (fogós) ̶ nagyobb szemcsenagyság, FF (kétszerfogós),  a szám pedig a hamutartalmat fejezi ki. Minél nagyobb, annál több a héjanyag, vagyis a korpa a lisztben.
Kód Megnevezés

BL-51

Sima búzaliszt

BL-55

Finom (búza) liszt

BL-80

Fehér kenyérliszt

BL-112

Félfehér kenyérliszt (Egységes búzaliszt)

BL-200

Teljes kiőrlésű búzaliszt

BF-53

Egyszer fogós liszt

BF-55

Félfogós liszt

BFF-55

Rétesliszt (kétszerfogós liszt)

AD

Búzadara

GL-200

Graham liszt

TL-50

Tésztaipari liszt

DSL

Durum simaliszt

TDD

Tésztaipari durum dara

TBL-70

Fehér tönköly (búza) liszt

TBL-300

Teljes kiőrlésű tönköly (búza) liszt

RL-60

Fehér rozsliszt (rozsláng)

RL-90

Világos rozsliszt

RL-125

Sötét rozsliszt

RL-190

Teljes kiőrlésű rozsliszt

Forrás: http://www.joegeszseget.hu/amit-a-lisztrol-tudni-kell
 

1309072_65593706-682x1024Vigyázzunk a nyers tejjel!

Tudományos vélemény szerint a nyers tej fogyasztása egészségügyi kockázatot jelent. Az EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) biológiai veszélyekkel foglalkozó szakértői csoportja (BIOHAZ) arra a következtetésre jutott, hogy a nyers tej számos súlyos, akár életveszélyes megbetegedést okozó kórokozó (baktérium, vírus, parazita) hordozója lehet.
Az élelmiszer okozta megbetegedések közül 2007 és 2013 között 27 esetben okozott megbetegedést nyers tej fogyasztása. Többségében – 21 esetben – Campylobacter, 1 esetben Salmonella, 2 esetben E. coli, míg 3 esetben agyvelőgyulladás megbetegedés történt. A megbetegedések többségét nyers tehéntej okozta, de kecsketej is volt okozója a megbetegedéseknek.

 

Élelmiszerbiztonsági jó tanácsok a nyers tejet vásárlóknak:

  • Csecsemők, gyerekek, terhes nők, idős, valamint legyengült immunrendszerű emberek esetében magasabb a kockázata a megbetegedésnek, ezért ők semmiképpen ne fogyasszanak  nyers tejet!
  • Vidéki, állattartó helyek (tanyasi, falusi gazdasági udvar, tehenészet, tejház stb.) látogatásakor se kóstoljunk forralás nélküli nyers tejet!
  • Nyers tejet tiszta, rendezett árusítóhelyen, megbízható termelőtől vásároljunk.
  • Ha árusító kocsiból vásárolunk, nézzük meg, kiírták-e a termelő nevét, címét.
  • Győződjünk meg arról, hogy a nyers tej hűtött.
  • Vigyünk magunkkal saját tárolóedényt, nyáron pedig hűtőtáskát is.
  • A nyers tejet hűtve, a lehető legrövidebb idő alatt juttassuk el otthonunkba.
  • Ne engedjük családtagjainknak a nyers tej forralás előtti „kóstolgatását”!
  • Nyers tejet csak a felforralásáig tároljuk, de ne rendezkedjünk be hosszú távú tárolásra. A nyers tejet egy megfelelő, tejforralásra rendszeresített edényben a lehető legrövidebb időn belül forraljuk fel, majd hidegvíz-fürdőben hűtsük le.
  • A felforralt és lehűtött tejet  hűtőszekrényben, szennyeződéstől védve, lefedve tároljuk.
  • A felforralt és lehűtött tej 0 és +5 °C között tárolva több napig eltartható és fogyasztható.
  • A nyers tejes edényt mosogatószerrel alaposan mossuk ki, forró vízzel öblítsük át, majd felhasználásig szennyeződéstől védetten tároljuk, és más élelmiszer vagy ital tárolására ne használjuk.

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Hűtőtáskák kavalkádja

eteltcsakokosan

Zöldséglevesek királynője a karalábé

eteltcsakokosan

Mi a különbség…?

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató