Ételtcsakokosan

Superfood

2014. augusztus 29.

superfoodManapság a szuper szó értelme sokat változott. Míg eddig hatalmas felkiáltás mellett azt jelezte, hogy „hú de jó, erre gondoltam”, addig ma ennél több egy kicsit. Valami, ami magas minőségű, ami maga a teljes tökéletesség (a tudomány eddigi tudása szerint), valami etalon, melyhez képest kell gondolkodni a témában hasonló termékekről, fogalmakról.

Itt van például a szupercella, a szuperinfo, a szupergumi, na meg Superman 🙂 !

És eljöttek a superfood-ok, vagyis a szuperételek is!

Ez egy új őrület! A superfood-ok azok az élelmiszerek, amelyekről tudósok egy csoportja cáfolhatatlanul megállapítja, hogy kizárólag jó hatásokkal rendelkezik, fogyasztása kétségek nélkül ajánlható. Mértéktelen energia van benne, nem hizlal, nem káros, „kötelezően” ajánlott! A lista még nem túl hosszú (kb. 20-25 ilyen alap élelmiszert sorolnak fel benne), de, ahhoz elég ez a szám, hogy már szakácskönyv, sőt étteremlánc is „született” belőlük.

Az, hogy olyan élelmiszereknek léteznek, amelyek magas tápértékkel bírnak, egyeseket gyógyászatban is felhasználnak, ezt eddig is tudtuk. Ezen lista változó, de tény ezen élelmiszerek tele vannak antioxidánsokkal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel, aminosavakkal, enzimekkel stb.

Na, akkor nézzük a hazai szuperételeket, mert belőlük jó sok van:

Alma – magas antioxidánsok, aminosavak, kálium, pektin tartalma. Enzimjei segítik és gyorsítják az emésztést – így remek fogyókúrára. Pektin tartalma csökkenti a koleszterin szintet, alacsony a glikémiás indexe állandósítja a vércukor szintet.
Brokkoli – a zöldségek szupersztárja, tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal (C-vitamin, karotin, kalcium, kálium, vas stb). Rákellenes, különösen gyomorrák sejteket támad meg. Gyomorfekélyre is remek gyógyír. Rendszeres fogyasztása megelőzi a szívbetegségek kialakulását is.
Cékla – nagyon gazdag antioxi-ánsokban (flavonoid, karotenoid), és egyéb ásványi anyagokban (szilícium, kálium, folsav) Méregtelenítő, hangulatjavító, vérképző. Bőrbetegségekre is hatásos.
Dió – gazdag Omega-3 esszenciális zsírsavakban, vitaminokban, fehérjében, magnéziumban és kalciumban. Évszázadok óta használjuk a diófa termését, kérgét, levelét gyógyírként. A diólevélből készült tea kiváló gyomor- és bélhurut, hasmenés ellen, továbbá tisztító és fertőtlenítő hatással rendelkezik. A dióbél fogyasztása erősíti az idegeket, az immunrendszert, serkenti az emésztést, stabilizálja a hormonháztartást, csökkenti a szív és érrendszeri betegségek kialakulását.
Fokhagyma – tartalmaz A-, B- és C-vitaminokat, flavonoidokat és sok ásványi anyagot (pl szelén, mangán, réz, kalcium, cink, vas). Gátolja az érelmeszesedést, segít bél- és gyomor problémákon, továbbá vérnyomás-  és koleszterin csökkentő, serkenti a szívműködést, erősíti az immunrendszert. Baktériumellenes, gombaellenes hatása is számottevő.
Hajdina – az egyik legrégibb és legegészségesebb gabona. Nagyon gazdag aminosavakban, fehérjéje redukálja és stabilizálja a vércukrot, így különösen ajánlott cukorbetegeknek. Csökkenti a magas vérnyomást és magas koleszterin szintet- gyógynövényteaként is hatásos.
Joghurt – gazdag fehérje, B-vitamin és kalcium tartalma mellett az élőflórás, probiotikus joghurt és kefir segítik a gyomor enzimek optimális működését. Lactobacillus és bifidobaktériumok védik a bélrendszert, leküzdik az antibiotikumok hatását, segítenek az IBS, gyomorfekély, bélrák, laktózérzékenység, candida, ekcéma megelőzésében és tünetein. Segít a fogyásban is.
Kakaó – a kakaó már évszá­zadok óta a mexikóiak egyik gyógyszere. Antioxidáns, antidepresszáns, hangulatjavító vegyületeket tartalmaz. Rákellenes, csökkenti a koleszterin szintet. Azonban magas zsírtartalma miatt mérsékelt fogyasztása ajánlott – továbbá csakis a magas kakaó tartalmú csokoládé vagy kakaópor egészséges (minimum 70 %-os)!
Méz – B1-, B2-, B3-, B5-, C-vitaminokat és számos ásványi anyagot is tartalmaz. Baktériumellenes anyagokkal rendelkezik, fertőzött sebek tisztítására is használják (különösen a Manuka mézet). Javítja az emésztést, segít a fogyókúrában (!), erősíti az immunrendszert, szabályozza a vérnyomást, hangulatjavító.  A tápanyagokkal nem rendelkező cukrot érdemes mézzel helyettesíteni.
Paradicsom – magas a vitamin és ásványi anyag tartalma: B1-, B2-, C-,  A- vitamin, kálium, magnézium, kalcium, karitin, foszfor, vas stb. Rendszeres fogyasztása megelőzi a rákosodást, főleg a prosztatát. Vér- és májtisztító, külsőleg is gyógyít. Bőrproblémákra nagyon jó gyógyír, magas likopin antioxidáns tartalma védi (és gyógyítja) a bőrt a nap által okozott égés ellen, továbbá csökkenti a ráncosodást. Főzve nem veszít tápanyagaiból annyit, mint a többi zöldség, sőt melegítés során a likopin tartalma felszabadul!
Sárgarépa – gazdag vitaminokban (A-, B-, C-, K- vitamin) és ásványi anyagokban (kálium, magnézium, króm, kalcium), különösen magas a bétakarotin tartalma, amelyet a szervezet A-vitaminná alakít át. Megelőzi a daganatos betegségeket, erősíti az immunrendszert, erősíti a látást, méregteleníti a májat, serkenti a bél működését.
Spenót – kimondottan magas A-, B-, C-  és E-vitaminnal rendelkezik. Serkenti az emésztést, szabályozza a vérnyomást. Legalább 13 flavonoidot tartalmaz, amely rákellenes antioxidáns. Gyulladáscsökkentő, folsav- és vastartalma miatt különösen ajánlott gyerekek, kismamák, menstruáló nők és vegetáriánusok számára. K-vitamin tartalma védelmet nyújt csontritkulás ellen is.
Sütőtök – remek beta-karotin forrás, gazdag A-, B-, C-, E-vitaminokban, kálium, foszfor, réz, mangán, vas tartalma is jelentős. Antioxidánsai rákellenesek, erősítik az immunrendszert, gátolják a rákos, keringési betegségek kialakulását. A tökmag gazdag omega-3 zsírsavakban.
Tea – mind a fekete mind a zöld tea gazdag antioxidánsokban. A zöld tea különösen magas ECGC antioxidánsban, amely megakadályozza a rákos sejtek terjedését. Napi 1-2 bögre zöld tea erősíti az immunrendszert.
Zabpehely – rostokban gazdag, amely segíti a bélműködést, béltisztítást. Csökkenti a vércukor- és koleszterin szintet, antioxidánsai védik az ér- és szívrendszert. Magas szelén tartalma nem csupán védelmet nyújt rák ellen (különösen mell- és bélrák), de asztmán is segít. Ideális reggeli vagy sütemény-alap.

Forrás: http://zoldujsag.hu/uj-orulet-superfood

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Miről szól az év utolsó napja?

eteltcsakokosan

Irodalmi étvágygerjesztő – Mit evett Krúdy és mi volt Ady kedvenc étele?

eteltcsakokosan

Zöldségekkel a zsírpárnák ellen

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató