Ételtcsakokosan

Grépfrút

2021. február 9.
pexels-picfoodscom-1674549.jpg

A citrusfélék rendkívül népes családja némileg félrevezető nevű tagjának története a karib-tengeri szigetvilágban, Barbados szigetén kezdődött a XVII. században.

A narancs és a pomelo természetes úton képződött hibridjét elkezdték tovább nemesíteni, és az új gyümölcs elindult hódító útjára.
A kezdetben golden orange-nak (arany narancs), shaddock-nak (Chaddock kapitány után, aki az elsők között kezdett kereskedni az új gyümölccsel) nevezett termék különbözött az addig ismert citrusféléktől. Nagy létartalma és különleges kesernyés íze miatt hamar kedveltté vált, és elterjedt az egész világon.
Napjainkra rengeteg fajtáját termesztik, melyeket leginkább a gyümölcshús színe szerint csoportosítanak, ami lehet piros, rózsaszín vagy fehér. A rózsaszín húsú Pink Grapefruit a legjobb ízű, de van kifejezetten édes fajta is, a kívül zöld, belül fehér húsú Sweety. Lédús gyümölcs, leggyakrabban a levét kifacsarva használják fel, de megenni is érdemes, viszont ajánlatos alaposabban meghámozni, mert keserű lehet. Nemcsak finom, hanem egészséges is, sok A- és C-vitamint tartalmaz, valamint kalciumot és vasat, és egyéb ásványi anyagokat. Rendszeres fogyasztása csökkenti a vesekő és bizonyos típusú daganatok kialakulásának kockázatát. A glikémiás indexe alacsony, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják. A magjából préselt olaj koncentráltan tartalmaz természetes antimikrobiális anyagokat és antioxidánsokat, cseppek formájában étrend-kiegészítőként alkalmazva segíti a szervezet ellenálló képességét.
Fontos, hogy a benne lévő enzimek befolyásolhatják bizonyos gyógyszerek hatásmechanizmusát. Előfordulhat, hogy már néhány pohár grépfrútlé elfogyasztása miatt a gyógyszer nem, vagy nem eléggé fejti ki a hatását, de a gyógyszer típusától függően túladagolás is kialakulhat. Orvosság szedésekor érdemes kikérni erről az orvos tanácsát, vagy legalább a kúra időtartamáig tartózkodni a fogyasztásától.
A hazánkban kapható grépfrút héja – a többi citrusféléhez hasonlóan – gombaölő szerekkel és viasszal kezelt, a jobb eltarthatóság érdekében. Ezért étkezési célra a héjat ne használjuk fel. A friss grépfrút héja feszes, csillogó. Szobahőmérsékleten 5-7 napig tárolható, de a megbontott gyümölcs hűtőben tárolva, egy-két napon belül felhasználandó.

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Mi kell ahhoz, hogy?…

eteltcsakokosan

Teakenyér

eteltcsakokosan

Borban az igazság…

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató