Ételtcsakokosan

Rögös út a macaronig

2016. április 15.

Bár legtöbben francia édességként tartják számon, eredetét illetően kétségek övezik. Ugyan Franciaországban évek óta töretlen népszerűségnek örvend, hazánkba csupán néhány éve érkezett hódító útjára.

macaroon-886564_640A macaron nem új keletű édesség. Dominique Michelle -élelmiszer és konyha történész- munkája alapján a legkorábbi feljegyzések az alap macaron receptről a reneszánsz időszakába nyúlnak vissza. Eredetét illetően az Arab országokat nevezte meg, mint például Szíria (mely ma is a legnagyobb mandulaexportáló országok egyike), mivel ez a korszak volt az európaiak felfedezésének és gyarmatosításának időszaka. 1453-ban Szíriából nagy mennyiségű mandulát exportáltak, mert Konstantinápoly eleste után az európaiak hajóra szállni kényszerültek. Így került a mandula és a mandulapaszta az olasz konyha asztalaira.

A „macaron” szó az olasz „macaroni” illetve „maccherone” kifejezésből képződött, mely a francia nyelveredet szerint sajtos tészta ételként volt definiálva. Valójában a macaron szót tojás alapú tészta ételekre használták, melynek receptjébe mandulát csempésztek. Ezek a sütemények inkább hasonlítottak a marcipánhoz. Ezt a száraz édességet desszert helyett ételként fogyasztották. Egy másik forrás alapján a név az „ammaccare” olasz igéből származik, ami zúzást, lapítást jelent, ebben az esetben a sütemény meghatározó hozzávalójára, a mandulára utalva, amit por állagúvá, lisztté zúznak.

A francia gasztronómiába olasz közvetítéssel került 1533-ban. Medici Katalin házassága II. Henrik francia királlyal honosította meg az olasz édességet a franciák körében. A jól ismert francia író, Rabelais publikált először a macaronról, mint  „petite patisserie ronde aux amandes”- melynek jelentése „kicsi és kerek mandula sütemény”-az írást ma is őrzik Monmorillon városában a Macaron Múzeumban. Az 1660-as években ebben a kis városban különleges alkalmakkor készítették el az édességet. Spanyolországban XIV. Lajos és Mária Terézia esküvőjén szolgálta fel egy francia séf. Ezt követően Franciaországban számtalan fajtát kísérleteztek ki, rengeteg variációt készítettek el.

Kezdetben a macaron csupán egy szelet mandulás süteményt takart. Jelenleg ismert és népszerű –  szendvics vagy töltött keksz – formáját a 19. század közepén kapta Pierre Desfontaines-től, aki két fél macaron közé különböző ízesítésű vajkrémet vagy lekvárt kevert, így hozva létre a francia Ladurée cukrászda különlegességét, melyből Párizsban, napjainkban is 15 ezer darabot adnak el naponta. Azóta is ezt illetik a párizsi macaron névvel. Országoktól és régióktól függően nem csak színük és ízesítésük változik a macaronoknak. Több francia város őriz különleges macaronrecepteket és szentel az édességnek turisztikai érdekességnek számító múzeumot.

Kapcsolódó cikk: Divatos édességek!

Süss te is macaront!

A sütemény elkészítését a kevés hozzávaló ellenére csak a nagyon gyakorlott vagy igen türelmes szakácsoknak ajánlják. Mandulalisztből vagy őrölt mandulából, tojásfehérjéből, porcukorból és a vidám, rikító színek érdekében ételszínezékből készülő sütemény tésztája rettentő érzékeny a páratartalomra, illetve hosszú, több napos pihentetést igényel a tojásfehérje optimális állaga miatt. Precíz, gyakorlott és türelmes háziasszonyok viszont maguk is megpróbálkozhatnak a macaron elkészítésével.

A 12 darab macaronhoz

  • 60 g mandula (őrölt)
  • 110 g porcukor
  • 3 db tojásfehérje
  • 3 dkg cukor (kristály)

A csokoládé krémhez

  • 10 dkg étcsokoládé (jó minőségű)
  • 1 dl habtejszín

 Elkészítése:

A mandulát alaposan daráljuk le és a porcukorral együtt szitáljuk egy tálba szitáljuk. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, miközben fokozatosan hozzáadagoljuk a kristálycukrot. Óvatosan és fokozatosan összeforgatjuk a porcukros mandulát és a cukros tojásfehérjét. Ne keverjük túl sokáig, mert összeesik a massza. Mikor már homogén az állaga, töltsük habzsákba, kb. 1 centis lyukat vágjunk a végére.
Sütőpapírral bélelt tepsire kb. 50 forintos nagyságú gömböket nyomjunk a masszából. Ezután néhányszor üssük hozzá erőteljesen a tepsit a pulthoz, hogy a levegőbuborékok távozzanak, és kb. 45 percig szobahőmérsékleten pihentessük a macaronokat. Ha egy ujjal hozzáérünk, és már nem ragad a massza az ujjunkhoz, akkor tehetjük be őket a 160°C fokra előmelegített sütőbe.
Kb. 10-12 perc alatt süssük őket készre. (Az első 5-6 perc után érdemes kb. 130°C fokra levenni a sütőt.)
Amikor teljesen kihűltek, akkor óvatosan vegyük le őket a sütőpapírról. 
Készítsük el a csokoládékrémet. Az étcsokoládét vízgőz felett olvasszuk meg, adjuk hozzá a tejszínt. Hagyjuk összeolvadni. Hűtsük le teljesen. A kihűlt macaronokat a kihűlt krémmel ragasszuk össze.

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Szója és az egészség

eteltcsakokosan

Ültetés januárban

eteltcsakokosan

Mire ügyeljünk a tojások tárolásakor?

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató