Ételtcsakokosan

Nincs két egyforma kivi

2014. február 4.

A kivifélék (Actinidia) nemzetségébe tartozó gyümölcstermő növényekről, amelyek Kína meleg éghajlatú vidékén tenyésztek, a XX. század fordulójáig nem hallott a világ, mígnem egy misszionárius a Jangce-folyó völgyében felfigyelt ezekre a növényekre és egy marék magot hazavitt magával Új-Zélandra. Az 1906-ban elültetett magokból szemrevaló növények cseperedtek és 1910-ben leszüretelték az első kivitermést, azaz kínai egres termést, hiszen még neve nem volt az új növénynek, ezért jobbára kínai egresnek nevezték. Az új növény nagyon jó helyre talált Új-Zélandon, sokan fogtak a termesztésébe és nemesítésébe.

Hayward_kivi-200x1251920-ban Hayward Wright bemutatta a saját magáról elnevezett új fajtát, amely annyira bevált, hogy azóta is szinte kizárólagosan ez a fajta használatos szerte a világon. A következő 30-35 év során az új gyümölcs eljutott Európába és Amerikába is, ezért szükségessé vált, hogy valami nevet is találjanak neki. A végső lökést az adta, hogy az USA-ba „melonette” néven exportálni kívánt kivire a gyümölcstermesztésben kevésbé tájékozott vámszervek a dinnyére vonatkozó vámtarifákat akarták alkalmazni, ezért az exportőr Új-Zéland nemzeti jelképéről, a kivimadárról nevezte el áruját, némi külsőségbeli hasonlóságot is látva a kettő között. Az elkövetkező évtizedek során a kivi széles körben elterjedt. Napjainkra a legnagyobb termesztő Olaszország, Új-Zéland, Chile, Franciaország, Görögország, Japán, USA. Nálunk körülbelül 20 éve jelent meg ez a gyümölcs. Először idegenkedve fogadtuk, szőrös volt a héja, furcsa zöld volt a színe és meglehetősen savanyú az íze. Aztán kiderült, hogy utóérő, azaz a kemény és rettenetesen savanyú kivi puhává és édessé válik beérve (bár savtartalma éretten is magas), ráadásul rengeteg C-vitamint (kétszer többet, mint a narancs) és egyéb vitaminokat, sok káliumot és rostot is tartalmaz. A kivire vonatkozó forgalmazási minőségszabvány 9,5 Brix fokban szabja meg a kiskereskedelmi forgalomban lévő kivi minimális szárazanyagtartalmát (cukorfokát). Méréseink szerint a kivi 10-11° Bx-nél még kifejezetten savanyú. Az új-zélandi Zespri cég 1992-ben piacra dobott egy egészen új fajtát, a Gold Kiwi-t, a mely kevésbé szőrös héjú, sárga húsú és sokkal édesebb, fűszeresebb ízű, mint a Hayward.

Sokszor nekiszegezik a kérdést a zöldség-gyümölcs ellenőröknek, hogy miért kell a zöldségek, gyümölcsök alakját és méretét egységesíteni, miért ne lehetne az apró kivit, vagy a furcsa formájú, ún. lepkekivit forgalmazni. Az alábbiakban konkrét példákat mutatunk arra, hogy a forgalmazási minőségszabványok kidolgozói nem unatkozó bürokraták, hanem leginkább a fogyasztók érdekeit védik.

H_kivi-182x125A Hayward kivi ideális esetben hosszúkás henger alakú, keresztben elvágva kör keresztmetszetű, a termés közepén lévő fehéres rész (ami a kevésbé érett gyümölcsben kemény, az érett gyümölcsben ehető, de ízetlen) egészen kicsi. Miért érdekes ez? A fogyasztó akkor jár a legjobban, ha a nem kevés pénzért vett gyümölcs vagy zöldség felhasználása során annak minél nagyobb részét tudja ténylegesen felhasználni. Azon termékek esetében, amelyek héja nem ehető, vagy pedig a magjuk, magházuk vagy egyéb részük fogyasztásra alkalmatlan, nagyon fontos kérdés, hogy az ehetetlen rész mekkora hányadot képvisel. A kivi példájánál maradva, gyakran előfordul (főleg az 1 kg-os tálkás kiszerelésben), hogy a kivi kisebb a megengedettnél. A minimum méret II. osztályban 65g, ez legfeljebb 15 db gyümölcsöt jelent az 1 kg-os tálkában (az I. osztályú gyümölcs minimum 70g-os, maximum 14 db fér el az 1 kg-os csomagolásban).

Miért baj, ha a tálkában például 20 db van? Egyszerűen azért, mert a kivit meg kell hámozni, és minél több darab adja ki az egységnyi tömeget, annál több lesz a lehámozott héj, vagyis kevesebb hasznos rész marad.

lepke_kivi-200x125A zöldségeseknél a hatósági intézkedések ellenére időről-időre feltűnik az ún.  lepkekivi, amely nem egy különleges fajta, hanem több részből összenőtt, ikres gyümölcs. Félbevágva jól látszik, hogy a középső fehér rész jóval nagyobb, mint a nem ikres gyümölcs esetében, ráadásul a formátlan kivit hámozni is nehezebb, nagyobb veszteséggel jár.

A fentiek illusztrálására a NÉBIH munkatársai egy teszt keretében vizsgálták a kereskedelemben kapható különböző árú és minőségű kiviket. Az eredmények rávilágítanak arra, hogy milyen jelentős, pénztárcába vágó különbségek adódnak a szabványnak meg nem felelő áru forgalmazásából.

 1. minta: hipermarket
elso_osztaly-200x125Jelölt minőségi osztály: II.
Feltüntetett tömeg: 1 kg
Ár: 325 Ft/Kg

Az áru vizsgálata során megállapítottuk, hogy a minőség és a méret alapján az áru az I. osztály követelményeinek is megfelel. Mért nettó tömeg: 1014g és a tálkában 13 db gyümölcs található. Hámozást követően a hasznos tömegre vetített ár 373 Ft/kg.

2. minta: szupermarket
masod_osztalyJelölt minőségi osztály: II.
Feltüntetett tömeg: –
Ár: 410 Ft/doboz

Az áru vizsgálata során megállapítottuk, hogy a termék jelölése hiányos, nem volt feltüntetve a tömeg, valószínűleg nem véletlenül, hiszen a mérés során a tálkában lévő gyümölcsök tömege 893g volt. Ez a típusú kiszerelés mindig 1 kg-os, ezért a vásárló joggal gondolja, hogy 1 kg kivit tartalmaz a csomag. A kisebb tömeg ellenére a csomag 15 darabot tartalmazott, a mérések alapján egy sem érte el a II. osztály minimumméretét. Hámozást követően a hasznos tömegre vetített ár 553 Ft/kg.

3. minta: zöldségbolt
kilos_kivi-100x100Jelölt minőségi osztály: –
Tömeg kimérve: 1 kg
Ár: 499 Ft/kg

Az áru vizsgálata során megállapítottuk, hogy a kivi nem felel meg a forgalmazási minőség szabvány minimumkövetelményeinek, mert több termőtestből összenőtt ún. ikres gyümölcsöt tartalmaz. Hámozást követően a hasznos tömegre vetített ár 587 Ft/kg.

A három minta vizsgálatából egyértelműen kiderül, hogy a szabványnak megfelelő áru (1. sz. minta) fajlagosan a legolcsóbb. A vizsgálat során csak a hámozási veszteséget vettük figyelembe, a gyümölcs közepén levő fehér, rostos rész eltávolítása nélkül. A minták értékeléséhez azt is tudni kell, hogy a termőhelyen a válogatás során a szabványnak nem megfelelő (méret alatti vagy ikres) gyümölcsöket különválogatják és a piaci ár alatt értékesítik. Éppen ezért meglepő, hogy a 2. sz. és 3. sz. minta kiskereskedelmi ára meghaladta a forgalmazási minőségszabványnak megfelelő gyümölcs árát. A hatósági ellenőrzések során – ártól függetlenül – a szabványnak nem megfelelő áru forgalmazójára a hatóság bírságot vet ki és az áru forgalmazását megtiltja, az árut zárolja és megsemmisítteti.

A NÉBIH szakemberei nem csak a forgalmazási minőségszabályokra figyelnek, hanem a gyümölcsök és zöldségek eredetére.

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Szelídgesztenye fajtabírálat

eteltcsakokosan

Bővülő kínálat

eteltcsakokosan

Ünnep

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató