Ételtcsakokosan

Narancsos álom

2014. január 27.

Bár már elmúlt a karácsony, és az igazi tél még el sem jött, de narancs még van a piacon, sőt otthon is… és ígérem, a tél is beköszönt hamarosan 🙂
A narancs nagyon egészséges, téli vitaminforrás. Nyersen, azonnal fogyasztható (persze pucolás után :-)), elvihető munkahelyre, iskolába, és nasinak sem utolsó.
A világon mindenfelé (és oly sokszor) bebizonyították már, hogy milyen fantasztikus élettani hatásai vannak. Megelőző szerepe van például a rákos, a szív- és érrendszeri megbetegedésekben.
A citrusféléknek nagy a víztartalma, amely felszívódik, ezzel is megalapozva a vitamin- illetve az ásványianyag-raktárunkat. A rostoknak köszönhetően nagy segítségére vannak az emésztőrendszernek. Van bennük E, C, B1, B2, B5, B6 vitamin. Egyszerűen nincs olyan hatása, amely mellékhatásként említhető.
Az illata mindig a karácsonyt, az otthon melegét juttatja eszembe.
A narancsból azonban nagyon sokféle étel készíthető, nem csak gyümölcsként fogyasztható. Ha már eleged van a sok nyers déligyümölcsből, szívesen ajánlok Neked pár ötletet, amivel meglepheted magadat, barátaidat vagy a családot is.
OrangeItt van például a narancsdzsem. A befőzésről általában a nyár vagy az ősz jut az eszünkbe, de ezt a téli finomságot is el lehet ám tenni! Kenyérrel, kaláccsal vagy csokis finomságokkal, tetején vaníliafagyival igazi relax-perceket szerezhetsz magadnak! 🙂
A narancsokat forró vízzel alaposan lemosom, majd szárazra törlöm. Bionarancsot használjatok ehhez a dzsemhez, mert annak a héját biztosan nem kezelik semmilyen vegyszerrel. Krumplihámozóval lefejtem a héját, de a fehér belső „bőrt” nem, mert az keserű lehet. A héjakat forrásban lévő vízben 5 percig főzzük, majd lecsöpögtetjük egy hideg vizes zuhany után.
A narancsból megpróbálom ügyesen csak a húst kiszedni, hogy a hártyák ne rontsák a dzsem összképét, meg enni is így gusztusosabb. Ha hártyák között marad rost, abból a levét egy tálba nyomom a gyümölcshús mellé, semmi ne vesszen kárba.
1 kg narancshoz, ½ l rostos léhez 1 tasak zselésítő anyagot teszek. Ekkora adaghoz összesen 1 kg kristálycukor kell, melyet persze helyettesíthettek nádcukorral vagy egyéb természetes édesítővel.
Fűszerezzük fahéjjal, 1 rúd vanília belsejével, 3-4 szegfűszeggel 2 citrom levével, 1 csillagánizzsal.
Mérsékelt tűzön, fedő nélkül 5 percig főzzük, hozzáadva a narancshéjat is, majd újraforrástól számított 2 percig folytatjuk.
Ízesítésként és állagjavításnak 3 cl Camparit vagy piros gyümölcsszörpöt adunk még hozzá, de ekkor már a tűzről levéve.
Tiszta kis üvegekbe adagoljuk és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Igazi házi finomság, de kedves, különleges ajándék is varázsolható belőle.

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Karantén kutatást indít a Nébih

eteltcsakokosan

Pécsi csapat győzedelmeskedett

eteltcsakokosan

Diópálinka vagy diólikőr?

szucseva

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató