Ételtcsakokosan

Még ezeket is elvethetjük!

2016. október 21.
herbal-tea-herbs-tee-mint-159203

Legutóbb azokat a zöldfűszereket mutattuk be, amik főleg sós ételekhez illenek. Most átlépünk az inkább édességekhez, teához vagy limonádéhoz használt fűszerkre, úgy mint a borsmenta és a citromfű. Jó ha télen kéznél van pár friss levél.

herbal-tea-herbs-tee-mint-159203

A mentát számos jótékony tulajdonsága miatt használjuk: többek között élénkítő, frissítő hatása van, elősegíti az emésztést, enyhíti a puffadást és a hányigert valamint serkenti az epeműködést. Télen különösen jó, ha van egy kevés kéznél, mert a köhögés és torokfájás tüneteit is enyhíti. A konyha szerelmesei is hasznát vehetik, mivel nagyszerű fűszernövény.

Lyukas aljú cserépbe, virágföldet, homokot és tőzeget keverjünk össze, ez ideális talaj lesz a mentának. Fényes helyre tegyük, mikor már megerősödött, nyugodtan vágjuk vissza, mert gyorsan nő.

A citromra emlékeztető illatú levelében sok az illóolaj. A citromfű tartalmaz még cserzőanyagot (rozmarinsav), fahéjsavszármazékokat, triterpéneket (kávé-, urzol-, oleánolsav). Illóolaja az illatszeripar fontos kelléke. Rossz közérzet esetén, gyomor- és bélpanaszoknál, epe- vagy májbántalmaknál, szívpanaszoknál, menstruáció alatt, és megfázásnál is segít a citromfű. Idegesség, álmatlanság ellen is jó. A citromfű illóolaja állítólag baktérium-, vírus-, sőt gombaölő hatású.

A citromfű is a napos, meleg helyet kedveli a lakásban. A kicsit meszes talaj kedvező számára, jól tűri a szárazságot és sok napfényt igényel. A citromfüvet télen, a lakásban cserépben, ládában tovább tarthatjuk, mint kint a kertben. Többéves tövekről kisebb gyökeres hajtásokat szedhetünk, és ezeket szaporíthatjuk tovább. Meleg lakásban nevelt növényekről folyamatosan szedhetünk leveleket. Óvatosan szedjük, mert a nyomásnak kitett helyeken könnyen megbarnul.

Kapcsolódó cikkek:

Még elvethetjük…
Így neveld a bazsalikomod

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Matyi és a fánk

eteltcsakokosan

7 alapszabály az élelmiszer eredetű megbetegedések elkerülése érdekében

eteltcsakokosan

Beszélgetés Csukás István íróval – 2.rész

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató