Ételtcsakokosan

Vége a nyárnak, de szeptemberben is bőven van lehetőség grill party-t tartani. Ilyenkor süthetünk kolbászt, steak-et és hamburgerpogácsát is. Az viszont nem mindegy melyiket mennyire sütjük át.

Az emberek a steak-et különböző mértékig átsütve szeretik. A fokozatok a vérestől a teljesen átsütött állapotig terjedő skálán bárhol lehetnek. Viszont kérget minden esetben sütni kell a hússzeletre. Ellenben a hamburgerbe való húspogácsát nem szabad fokozatok szerint sütni.

hambi_steak

Az FSA (Food Standars Agency – brit élelmiszerbiztonsággal foglalkozó független ügynökség) oldalán olvashatjuk a steak és a húspogácsa eltérő sütésére vonatkozó magyarázatot. Ennek alapján, a hússzelet esetében túlnyomóan a hús felületén telepednek meg a baktériumok és egyéb kórokozók (amik élelmiszer eredetű megbetegedést okozhatnak), így a hús külsejét kell jól átsütni és a belseje nyers maradhat. Ellenben a darált hús teljes felületén elszaporodnak a kórokozók, például az E-coli vagy a szalmonella baktérium. Így a darálmány belsejének is jól át kell sülnie.

Angol nyelvű kis videóval is szemléltetik a fenti állítást: https://youtu.be/IBUMoxSg84w

Tehát hogyan lehet hamburgert biztonságosan elkészíteni?

Nézzük a külső jeleket

Jól átsült a húspogácsa, ha végig forrón gőzölög. A nyomás vagy szúrás hatására kibuggyanó lé átlátszó, és felvágva nem rózsaszín, hanem sült (barna árnyalatú) a belseje.

Mérjük a belső hőmérsékletet

Maghőmérő használatával mehetünk biztosra. A húspogácsa belsejében legalább két percen át 75°C fok legyen a hőmérséklet.

Amennyiben előre csomagolt húspogácsát veszünk, akkor kövessük a csomagoláson leírt sütési hőmérsékletet és sütési időtartamot. De még emellett is ellenőrizzük a fent leírtak alapján a végeredményt.

Tippek:

  • Darált húst csak megbízható helyről vásároljunk. A legjobb, ha a húst otthon daráljuk le.
  • Ha boltban vásárolunk darált húst, minden esetben ellenőrizzük a terméket még a vásárlás helyszínén.
  • A darált húst csak közvetlenül a felhasználás előtt vegyük ki a hűtőből.
  • Fehéren izzó parázs fölött süssük a hússzeleteket és a húspogácsákat.
  • Gyerekeknek vékony húspogácsát készítsünk. Esély se maradjon rá, hogy nem sül át jól.
  • Ha rózsaszín belsejű hamburgert szolgálnak fel nekünk az étteremben, akkor azt küldjük vissza.

A grillezésről szóló szabályokat alábbi cikkünkben olvashatják.

Elkülönítés

A nyers hús és annak leve semmilyen formában ne érintkezzen zöldséggel, gyümölccsel, készétellel, mert ez keresztszennyeződéshez vezethet.

A bevásárlástól kezdődve tároljuk külön a nyers húst a többi élelmiszertől. Külön eszközöket (edények, kés, vágódeszka) használjunk a hús előkészítéséhez, amit máshoz nem használunk. Alaposan mossunk kezet miután húshoz nyúltunk.

 

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Moly ellen okosan

eteltcsakokosan

Fiatal korban, tudatosan

eteltcsakokosan

Indul az eperszezon

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató