Ételtcsakokosan

Kávé- és teakészítés professzionálisan, az alapoktól – ahogy egy barista ajánlja

2017. április 27.

Az igazán jó kávéhoz egy jó szakember, azaz barista munkája mellett, megfelelő pörkölésű kávészem, friss őrlés, és természetesen rendszeresen karbantartott kávégép, eszközök is szükségesek. Sokan megfeledkeznek azonban a jó kávé legfontosabb összetevőjéről, a vízről. Ez a színtelen, szagtalan folyadék ugyanis nagymértékben hozzájárulhat a kávé ízéhez, aromájához és illatához is.

Legyen alacsony a víz karbonátkeménysége

A kávé és a tea élvezeti értékét jelentősen befolyásolja a víz minősége, ezért mindig friss, tiszta és lehetőség szerint lágy vizet használjunk. A szakemberek úgy vélik, hogy a kávéból az a víz hozza ki a maximumot, amelynek összkeménysége 3-9 °nk  közötti, karbonátkeménysége pedig alacsony, 2-4 °nk közötti.

Csökkenhet az ízélmény

Ám ezeknek a kritériumoknak a csapvíz jellemzően nem felel meg teljes mértékben, így olyan vízkezelő berendezéseket, eszközöket érdemes alkalmazni, amelyek kellően megszűrik a vizet, lággyá és klórmentessé teszik. A kemény, klóros víz ugyanis a kávé esetében kellemetlen mellékízt eredményezhet.

Magyarországon a csapvíz szigorú minőségellenőrzésen megy keresztül, és biztonsággal fogyasztható. Ám előfordulhat, hogy a csapvíz utószűrése szükséges, hogy ízét kellemesebbé tegyük, és a kávégépünket megóvjuk a vízkőtől. Ehhez érdemes speciális vízszűrő, illetve vízlágyító berendezést használni. A szűrt, lágyított vízzel készített kávé ízének ereje már az első kóstoláskor érezhetővé vállhat, mivel az erre hivatott vízszűrő kancsók, készülékek csökkentik a víz karbonátkeménységét, és felfogják a vízben lebegő szennyeződéseket. Ma már léteznek olyan vízszűrő kancsók is, amelyek a szűrés és lágyítás mellett a tisztított vizet magnéziummal is dúsítják. Ezzel segítik az aromák felszabadulását, előcsalogatják a kávé rejtett íz- és illat tartalékait.

A magnézium hatása a kávéra

A baristák és a kávéguruk már tudják azt a titkot, amellyel előcsalogathatók a kávé rejtett íz-, és illat-tartalékai. Ez a titok nem más, mint a magnézium, amely segíthet az aromák felszabadításában. A szűrt, „magnéziumos” víz fogyasztása pedig önmagában is igazi élvezetet nyújt, emellett egészséges is.

Amberboy-Kiss Ádám tapasztalata szerint: „A hozzáadott magnéziumot tartalmazó, kezelt víz alkalmazásával – egyszerűen fogalmazva – jelentősen szélesíthetjük az elkészített italaink ízprofilját, azaz testesebbek lesznek. Határozottan jobban érezzük az egyes ízjegyeket, ezáltal hozzásegítve minket ezek elkülöníthető meghatározására, vizsgálatára, fogyasztói szemszögből az íz-élmény megtapasztalására.”

Fejlődik a kávékultúra

A kávékultúra folyamatos fejlődésével egyre több kávézóban terjedt el a tudatos vízkezelés, amelynek során a kávéhoz, teához lágy, szűrt, friss, tisztított vizet használnak.

A legfelkapottabb kávézókban kávégépek elé beépített víztisztító berendezéseket is láthatunk, amelyek azontúl, hogy megvédik a berendezéseket a vízkövesedéstől, hozzájárulnak a kávé krémesebb állagához és finomabb ízéhez.

Kezelt és kezeletlen vízzel készített kávé

„Ha lehetőségünk van egymás mellett megkóstolni az azonos receptúra szerint készített, megfelelően kezelt és kezeletlen vízzel készített kávéitalokat, rögtön érezni fogjuk a különbséget. A miértre az extrakció során történő meglehetősen komplex folyamatok sokasága a válasz. A kávéitalok 90-94%-a víz, elkészítési metódustól függően, így magától értetődő a vízösszetétel fontossága. A kezelt vízzel megfelelően elkészített kávé ízprofilja egyensúlyban van, nincsenek benne túlzó, illetve hiányzó jegyek, jellemző ízhibáktól mentes (nem keserű, híg), édesítőszerek használata nélkül is kellemes. Ehhez képest a másik módon elkészített, szinte ihatatlan kategória, amelynek nincs teste, lapos, kellemetlen. Ezek esetében íz-hibákkal is találkozhatunk: kesernyés lehet, orrunkban fura illatokat érezhetünk, utóízében kifejezetten rossz nyomokkal” – meséli Amberboy-Kiss Ádám, barista.

 
Forrás: TÉT Platform

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Miben vigyem haza?

eteltcsakokosan

A nitrátban rejlő veszély

eteltcsakokosan

Meddig áll el egy befőtt? …

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató