Ételtcsakokosan

Habtejszínes foszlós kalács

2020. április 7.

Sok családban az a szokás, hogy húsvétkor a főtt sonka-kolbász-tojás mellé fonott kalácsot esznek. Persze ezt meg lehet venni boltban is, de minek tennénk ilyet, ha pár perces munkával a boltinál sokkal finomabbat készíthetünk saját kezűleg?

 

Hozzávalók:

50 dkg liszt

200 ml habtejszín –magas zsírtartalmú

100 ml 3,6%-os tej

1 db egész tojás + 1 sárgája

2 dkg élesztő

6 dkg kristálycukor (2 dkg a tejben futtatni, a többi a liszthez)

1 mokkás kanál só

1 db tojás a tetejére lekenni

Elkészítése:
A dagasztótálba mérjük a lisztet, sót, kristálycukrot. A tejszínt öntsük ki korábban, hogy szobahőmérsékletű legyen. A tejet kiöntjük, langyosítjuk.
Az élesztőt belemorzsoljuk a langyos tejbe, és hagyjuk felfutni. Mindent a dagasztótálba teszünk.
15-20 percig dagasztógéppel, nem túl magas fokozaton kidagasztjuk. Majd a tálban hagyjuk 30-40 percet kelni. Utána lisztezett gyúródeszkára borítjuk, és annyi gombócra osztjuk, ahány szálból fonni szeretnénk a kalácsot.
Letakarva, langyos helyen 15-20 percig ismét pihentetjük a gombócokat. Utána megfonjuk, sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük, és lekenjük a felvert tojással. 30-40 percig kelesztjük, majd újra lekenjük tojással, és irány a 200 fokra előmelegített sütő, ahol 10 percig sütjük. Ezután a sütőt 180 fokra letekerjük, és még 30 perc alatt, gyönyörű foszlós illatos kalácsot sütünk.
A finom kalácshoz jó liszt és jó tej kell. Van, aki sima búzalisztből, mások finomlisztből készítik a tésztát, de akad olyan is, aki finomliszt és kenyérliszt keverékéből állítja össze. Tudta-e, hogy a zacskón látható sütőipari kódok alapján különböztetheti meg egymástól a lisztfajtákat?
A lisztfajtákat szemcsenagyságuk és hamutartalmuk alapján különböztetjük meg. A lisztek jelölése ezekre a tulajdonságokra utal.

  • Az első betű jelöli, milyen gabonából készült a liszt: B ̶ búza, R ̶ rozs,
  • a második betű a szemcsenagyságot jelöli: L (liszt) ̶ apró szemcséjű finomliszt, F (fogós) ̶ nagyobb szemcsenagyság, FF (kétszerfogós),  a szám pedig a hamutartalmat fejezi ki. Minél nagyobb, annál több a héjanyag, vagyis a korpa a lisztben.

Kód

Megnevezés

BL-51 Sima búzaliszt
BL-55 Finom (búza) liszt
BL-80 Fehér kenyérliszt
BL-112 Félfehér kenyérliszt (egységes búzaliszt)
BL-200 Teljes kiőrlésű búzaliszt
BF-53 Egyszer fogós liszt
BF-55 Félfogós liszt
BFF-55 Rétesliszt (kétszerfogós liszt)
AD Búzadara
GL-200 Graham liszt
TL-50 Tésztaipari liszt
DSL Durum simaliszt
TDD Tésztaipari durum dara
TBL-70 Fehér tönköly (búza) liszt
TBL-300 Teljes kiőrlésű tönköly (búza) liszt
RL-60 Fehér rozsliszt (rozsláng)
RL-90 Világos rozsliszt
RL-125 Sötét rozsliszt
RL-190 Teljes kiőrlésű rozsliszt

 
 

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Kávétermesztés

eteltcsakokosan

10 dolog… Amit a kölesről tudni kell

eteltcsakokosan

Milyen a jó kenyértartó?

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató