Ételtcsakokosan

Habtejszínes foszlós kalács

2020. április 7.

Sok családban az a szokás, hogy húsvétkor a főtt sonka-kolbász-tojás mellé fonott kalácsot esznek. Persze ezt meg lehet venni boltban is, de minek tennénk ilyet, ha pár perces munkával a boltinál sokkal finomabbat készíthetünk saját kezűleg?

 

Hozzávalók:

50 dkg liszt

200 ml habtejszín –magas zsírtartalmú

100 ml 3,6%-os tej

1 db egész tojás + 1 sárgája

2 dkg élesztő

6 dkg kristálycukor (2 dkg a tejben futtatni, a többi a liszthez)

1 mokkás kanál só

1 db tojás a tetejére lekenni

Elkészítése:
A dagasztótálba mérjük a lisztet, sót, kristálycukrot. A tejszínt öntsük ki korábban, hogy szobahőmérsékletű legyen. A tejet kiöntjük, langyosítjuk.
Az élesztőt belemorzsoljuk a langyos tejbe, és hagyjuk felfutni. Mindent a dagasztótálba teszünk.
15-20 percig dagasztógéppel, nem túl magas fokozaton kidagasztjuk. Majd a tálban hagyjuk 30-40 percet kelni. Utána lisztezett gyúródeszkára borítjuk, és annyi gombócra osztjuk, ahány szálból fonni szeretnénk a kalácsot.
Letakarva, langyos helyen 15-20 percig ismét pihentetjük a gombócokat. Utána megfonjuk, sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük, és lekenjük a felvert tojással. 30-40 percig kelesztjük, majd újra lekenjük tojással, és irány a 200 fokra előmelegített sütő, ahol 10 percig sütjük. Ezután a sütőt 180 fokra letekerjük, és még 30 perc alatt, gyönyörű foszlós illatos kalácsot sütünk.
A finom kalácshoz jó liszt és jó tej kell. Van, aki sima búzalisztből, mások finomlisztből készítik a tésztát, de akad olyan is, aki finomliszt és kenyérliszt keverékéből állítja össze. Tudta-e, hogy a zacskón látható sütőipari kódok alapján különböztetheti meg egymástól a lisztfajtákat?
A lisztfajtákat szemcsenagyságuk és hamutartalmuk alapján különböztetjük meg. A lisztek jelölése ezekre a tulajdonságokra utal.

  • Az első betű jelöli, milyen gabonából készült a liszt: B ̶ búza, R ̶ rozs,
  • a második betű a szemcsenagyságot jelöli: L (liszt) ̶ apró szemcséjű finomliszt, F (fogós) ̶ nagyobb szemcsenagyság, FF (kétszerfogós),  a szám pedig a hamutartalmat fejezi ki. Minél nagyobb, annál több a héjanyag, vagyis a korpa a lisztben.

Kód

Megnevezés

BL-51 Sima búzaliszt
BL-55 Finom (búza) liszt
BL-80 Fehér kenyérliszt
BL-112 Félfehér kenyérliszt (egységes búzaliszt)
BL-200 Teljes kiőrlésű búzaliszt
BF-53 Egyszer fogós liszt
BF-55 Félfogós liszt
BFF-55 Rétesliszt (kétszerfogós liszt)
AD Búzadara
GL-200 Graham liszt
TL-50 Tésztaipari liszt
DSL Durum simaliszt
TDD Tésztaipari durum dara
TBL-70 Fehér tönköly (búza) liszt
TBL-300 Teljes kiőrlésű tönköly (búza) liszt
RL-60 Fehér rozsliszt (rozsláng)
RL-90 Világos rozsliszt
RL-125 Sötét rozsliszt
RL-190 Teljes kiőrlésű rozsliszt

 
 

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Milyen adatokat tartalmaz?…

eteltcsakokosan

Hogyan válasszunk bevásárló alkalmatosságot?

eteltcsakokosan

Meddig fogyasztható?…

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató