Ételtcsakokosan

Csomagolva vagy anélkül? – 3. rész

2016. szeptember 2.

Ha sajtot vagy felvágottat szeretnénk vásárolni, akkor többnyire két értékesítési formában juthatunk hozzá. Beszerezhetjük a csemegepultból, ahol hagyományos kiszolgálással adják át nekünk a vitrinből kiválasztott élelmiszert, vagy választunk az önkiszolgáló pultokból, az előre csomagolt termékek közül. Komoly dilemma, hogy melyiket válasszuk? Elsősorban élelmiszer-biztonsági szempontokból nézve, összegyűjtöttük, mik az előnyök és hátrányok, azzal a céllal, hogy segítséget nyújtsunk a döntésben. Utolsó cikkünk következik a témában.

Csemegepult

felvagottaspult-1aA csemegepultból vásárlás előnye, hogy akkora mennyiséget vehetünk, amennyire pontosan szükségünk van. Előny, hogy  kérhetjük a terméket szeletelés nélkül is, vagy vékonyabb, esetleg vastagabb szeletekben.  A másik két korábbi lehetőséghez képest, többnyire  ez a megoldás az olcsóbb. Mindennapi fogyasztásra alkalmas mennyiségeket érdemes így megvásárolni. Hátrány, hogy több napos tárolásra ezek a csemegepultban szeletelt termékek nem alkalmasak. A rúdban megvásárolt kolbász, szalámi és egészben vásárolt sajt ez alól kivétel, de érdemes ilyenkor a címkét  is elkérni. Fontos előny, hogy kevésbé környezetszennyező ez a megoldás.

Az élelmiszerüzletekben a csemegepultoknál eltérő értékesítő rendszerek, szokások vannak. Egyes helyeken előre felszeletelnek egy tálcányi felvágottat és abból adagolnak a vásárlónak, míg más helyeken a vásárló kérésére, frissen szeletelnek. Sokan nem bíznak a csemegepultban található előre szeletelt felvágottakban, mivel nem tudják mikor történt a szeletelés, illetve adagolás közben alulról, régen szeletelt felvágottat adhatnak. A nagy forgalmú helyeken ez a módszer biztonságos. Vannak, akik a szeletelő gépben nem bíznak, mivel nem tudják milyen gyakran tisztítják.

Ne legyenek aggodalmaink, hiszen szigorú tisztasági és higiéniai szabályoknak kell megfelelni a boltoknak is. Ha bármilyen kétségünk lenne, merjünk kérdezni, merjünk szólni az eladónak vagy az üzletvezetőnek!

Ugyanakkor számoljunk vele, hogy a vásárlás több időt igényel, mert a sorban állás mellett, a termékinformációk beszerzése is aktivitást, odafigyelést kíván tőlünk. Mivel a csomagolás jelölést nem tartalmaz, meg kell kérdeznünk az eladót, vagy meg kell keresnünk az információ átadására kijelölt dolgozót, informáló pultot, esetleg érintő képernyőt. Élelmiszer intoleranciában, élelmiszer allergiában szenvedőknek ezt a vásárlási formát csak megbízható helyen javasoljuk.

Vannak üzletek, ahol a vásárlás gyorsítása érdekében, a vevők távollétében előre becsomagolják a sajtokat és felvágottakat. Ezt nevezzük kereskedelmi előrecsomagolásnak.  A sorban állást elkerülhetjük, de a tárolásra, származásra, gyártásra és eltarthatóságra vonatkozó információt nem mindig kapjuk meg egyidejűleg. A hiányzó információk esetében úgy számoljunk a termékek lejáratával, mintha a csemege pultból vásároltunk volna.

Mire kell figyelni egy boltban, arról itt tudhat meg részleteket:

A kép illusztráció, forrás: jokaja.hu

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Az elfeledett sárgadinnye

szucseva

Mi legyen az ünnepek alatt megmaradt ételek sorsa?

eteltcsakokosan

Egészséges nassolnivaló

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató