A nyár a dinnyéről és a barackról szól! Gyermekkorunk emléke, ahogyan harapjuk a gyümölcsöt és folyik le az állunkon a leve. A nagymamák mindig a tiszta megoldást választották: meghámozták és felkockázták az unokáknak, akik villával ették. Az emlékeken kívül összegyűjtöttünk mindent, amit a barackokról tudni érdemes.
A lédús, édes gyümölcs felhasználásának módja végtelen: levesnek, főételnek húsok mellé és desszertnek, turmixnak is kiváló. Míg önmagában is szívesen esszük, főleg a nektarint csomagolhatjuk uzsonnára is.
Magyarországon három féle barack az ismert: sárgabarack, nektarin és őszibarack.
A sárgabarack, más nevén kajszibarack
- Július elejétől érik.
- Közép-Ázsiából vagy Kínából származó gyümölcsfa. A szilvának közeli, az őszibaracknak és a mandulának távolabbi rokona.
- Magas karotin tartalma miatt van jellegzetes aranysárga színe, aszalva káliumtartalma magas.
- Védett helyen ritkán károsodik. Talajban nem válogat, de legjobban meszes talajban, meleg fekvésben fejlődik.
- Ez az egyetlen csonthéjas gyümölcsünk, amelynek magjában rejlő – a mandulához hasonló-, puha, fehér belsejét is megehetjük vagy befőttekbe tehetjük.
- Gazdag A-, B1-, B2- és C-vitaminban, kalciumban, foszforban, nátriumban és káliumban.
- Felhasználási módjai: baracklekvár, aszalt barack, édességek.
Az őszibarack, nevével ellentétben már nyáron terem
- Több féle talajon is sikeresen termeszthető, de a talaj minőségétől függ a fa terméshozama, és minősége is, viszont nagy vízigényű.
- Júniustól egészen szeptember közepéig folyamatosan jelennek meg a különbözőféle őszibarackok.
- Az őszibarackot nem szabad olyan helyre ültetni, ahol csonthéjas gyümölcs volt korábban.
- A nektarin az őszibarack egyik változata, amelyből hiányzik a szöszös felületet eredményező génallél.
- Magas a magnézium-, kálium-, szelén-, bór-, foszfor- és kalciumtartalma, valamint A-, B- és C vitamin tartalma.
- Felhasználási módjai: főételekben, édességekben, préselve gyümölcslé.
Vásárlás
Az őszbarackot a piacon nagy figyelemmel válasszuk ki, igyekezzünk “fészkes” tálcákból szedni, mert az ilyen tartó megakadályozza az érzékeny gyümölcsök egymáshoz ütődését, törődését. Csak ép, egészséges, nyomódástól mentes gyümölcsöt tegyünk a kosarunkba (!), sőt az sem baj, ha egy kicsit keményebb, mert az őszibarack gyorsan utóérik.
Tárolás
A hűtő legalsó fiókjában az érett barackot nyugodtan eltarthatjuk 2-3 napig. Fogyasztás előtt pár órával viszont célszerű elővenni, mert a szobahőmérsékletű gyümölcsnek sokkal jobb az aromája. Csak közvetlenül a fogyasztás előtt érdemes megmosni, különben a gyümölcsöt érő nedvesség kedvező feltételeket teremt a rothasztó gombáknak és egyéb mikroorganizmusoknak.
Viszonylag kevesen tudják, hogy az őszibarack jól tűri a mélyhűtést, csakhogy nem egyben, mert úgy kiolvasztáskor löttyedt lesz, hanem meghámozva vagy hámozatlanul és pürésítve kis porciónként lefagyasztva. Így kiolvasztás után is finom lesz; fagylaltnak, likőrrel, rummal készíthetjük el.
Tippek felhasználáshoz
- A nem teljesen érett gyümölcsöknek nem lehet vékonyan lehúzni a bőrét. Forró, forrásban lévő vízbe mártva azonban már lehúzható.
- A befőtthöz és lekvárhoz kevés citromhéjat reszelve, illetve néhány csepp citromot hozzáadva megelőzhetjük, hogy a barack megbarnuljon.
- Aszalhatjuk sütőben és aszalógépben a gyümölcsöt. Csak is ép és egészséges darabokat használjunk, vágjuk megfelelő méretre és rácson 55-65°C fokon légkeveréses sütőben, résnyire nyitott ajtóval, addig amíg még enyhén rugalmas nem marad.
- Magvaváló fajta esetében a magját a legkönnyebben úgy távolíthatjuk el, ha a gyümölcsöt haránt irányban körbevágjuk és a két felét ellentétes irányban megcsavarjuk. A mag az egyik félben marad: ezt a felet újra félbevághatjuk, s így könnyen kiemelhetjük a csonthéjat. A nem magvaválókat (ezeket duráncinak nevezik) éles késsel “faragjuk körbe”, vagy harapjuk, akár az almát.
- Ha a barackpürét jégkocka-tartóban fagyasztjuk meg, pezsgőbe, ásványvízbe téve remek üdítő készítésére is felhasználható.