Ételtcsakokosan

A nitrátban rejlő veszély

2019. szeptember 9.

Óvatosan a gyökérzöldségekkel! Sokan nem tudják, hogy a gyökérzöldségek fel tudják halmozni a nitrátot. Ezért nyolc hónapos kor alatt inkább ne adjuk babáknak, vagy tegyük meg a megfelelő óvintézkedéseket.

Egy nitrát mérgezéses esettől volt 2015-ben a sajtó hangos, mikor is egy baba céklás krumplipürétől fél óra alatt élet halál közötti állapotba került. Pedig az édesanya jó szándékúan, a minőséget szem előtt tartva piacon vette a zöldséget. A potenciálisan nitráthalmozó zöldségekkel valóban érdemes óvatosnak lenni. Hogyan okozhat bajt a nitrát?
Nitrát a zöldségekbe műtrágyázás révén kerülhet, s a vegyszerrel földbe juttatott anyag egyes zöldségekben felhalmozódhat. Miért veszélyes a nagy mennyiségű nitrát? Mert a nitrát a csöppség szervezetében (gyomrában) baktériumok révén nitritté alakul, azután a vérben levő vérfestékhez (haemoglobinhoz) kötődik. Emiatt a baba vére nem lesz képes oxigént felvenni, szállítani, így kialakul a kék kór, a methaemoglobinaemia. (Az elnevezés onnan ered, hogy a baba bőre kékeslila színű lesz.) Ha nem történik meg az azonnali orvosi beavatkozás, fulladásos halállal végződik a kék kór.
Különösen azok a tavaszi zöldségek tartalmazhatnak sok nitrátot, amelyek üvegházban, fólia alatt nevelkedtek. (A rossz tárolás miatt a nitrát nitritté alakul. Az elkészített ételben pedig hűtve tárolás során is feldúsul a nitrát.) A szakemberek a fentiek miatt 8 hónaposnál kisebb csecsemőknek csak bevizsgálás után ajánlják – óvatosságból – azokat a házi termesztésű zöldségeket, amelyekben sok nitrát lehet, többek között a céklát, a sárgarépát vagy a spenótot.
Azért a 8 hónapos kor a határvonal, mert a legkisebbeknél még hiányzik a nitrátot lebontó enzim. A megfelelő enzimszint majd csak 3 éves korra áll be a gyermekeknél.
A nitrát az ivóvíz révén is a szervezetbe kerülhet, de ez csak ásott kút esetében lehetséges. A vezetékes ivóvíz vagy babavíz természetesen csak a megengedett határérték alatt tartalmaz nitrátot.
A Magyarországon legismertebb nitrátkumuláló növények:
cékla,
fejes saláta,
fehérrépa,
karalábé,
mángold,
paraj,
retek,
sárgarépa,
sóska.
A fenti zöldségek rendkívül egészségesek, ezért kár lenne teljesen kiiktatni az étrendből őket. Inkább legyünk nagyon óvatosak.
Cikkünk első része itt:

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Megkezdődtek az elődöntők

eteltcsakokosan

Egy könnyű epres recept

eteltcsakokosan

Milyen adatokat tartalmaz?…

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató