Ételtcsakokosan

Téli szezonális élelmiszerlánc ellenőrzés 2014

2015. január 16.
téli-szezonális-01-360x1024

5045 ellenőrzés, 69 figyelmeztetés, 145 esetben összesen 21,6 millió Ft bírság az idei téli szezonális ellenőrzés fő mutatói. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) által koordinált ellenőrzéssorozat 2014. december 1. és 31. között zajlott az ország teljes területén.

tĂ©li-szezonális-01-360x1024A szezonális vizsgálat célja, hogy az ünnepek előtti megnövekedett forgalom mellett is teljesüljenek az élelmiszerbiztonsági és minőségi követelmények a teljes élelmiszer-láncban. A kiemelten ellenőrzött termékek közé tartozott a friss hús, a hal és haltermékek, a pácolt, füstölt nyers vagy főtt húskészítmények, a virsli, az édesipari termékek, a méz, a déli gyümölcsök, és a borászati termékek közül a borok és a pezsgők. A fokozott ellenőrzés egyaránt érintette az élelmiszer előállító és forgalmazó létesítményeket, beleértve a karácsonyi ünnepi vásárokat, rendezvényeket és az állatszállításokat is.

Az egy hónapig tartó ellenőrzés sorozaton 5045 ellenőrzést végeztek az ellenőrök, a feltárt szabálytalanságok miatt 69 alkalommal figyelmeztetést, 145 esetben – összesen 21,6 millió Ft értékben – bírság kiszabását alkalmazták szankcióként. Higiéniai hiányosságokat az ellenőrzések 4,2 százalékában találtak, egy éve ez az arány 5,1 százalék volt. A termékek minősége – a tavalyi 4,6 százalékkal szemben – 2 százalékos arányban nem volt megfelelő. A vizsgált élelmiszerek 1,7 százalékánál volt hiányosság a nyomon-követhetőséget tekintve, egy éve ez az arány is magasabb, 2,5 százalék volt. A megvizsgált 18 826 élelmiszer tétel 1,5 százalékát kellett kivonni a forgalomból, ennek a mennyisége 6,2 tonna volt. A kistermelői tevékenység ellenőrzése során, a regisztrációval nem rendelkező kistermelők kiszűrése érdekében 17 esetben kellett eljárni.

A szezonális zöldség-gyümölcs termékek ellenőrzése során a zöldség-gyümölcs minőségellenőrök 389 forgalmazónál 1 195 tételt vizsgáltak meg, és 60 esetben szabtak ki bírságot, összesen csaknem 2 millió forintot. A laboratóriumi vizsgálatok négy méz minta esetében cukorral történt hamisítás gyanúját állapították meg, a megerősítő vizsgálatok folyamatban vannak.

Forrás: NÉBIH

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Mi a különbség?…

szucseva

10 dolog, amit a burgonyáról tudni érdemes

eteltcsakokosan

Lakodalom okosan

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató