Ételtcsakokosan

A sóska

2020. május 26.
sorrel.jpg

A sóska a keserűfűfélék családjába tartozó levélzöldség. Egész Európában őshonos, Kárpát-medencében vadon is terem, de megtalálható Észak-Amerikában, Ázsiában és Chilében is. 

Jelentős a C-vitamin tartalma, sok ásványi anyagot, például foszfort és vasat tartalmaz. Jellegzetes savanyú ízét a benne található oxálsav adja, ennek köszönhetően étvágygerjesztő hatással rendelkezik. A mezei sóskának ismert vizelethajtó, nyálkaoldó tulajdonsága, továbbá növeli a szervezet, fertőzésekkel szembeni védekező-képességét. A népi gyógyászatban vértisztító szerként alkalmazzák. Hosszú távon az oxálsav nagyobb mennyiségben fogyasztva elősegítheti a vese- és húgyhólyagkövek képződését.
Termesztés
Magja apró, csírázóképességét 3-4 évig megtartja. Aki szeretne sóskát termeszteni, az egyrészt vetheti, másrészt szaporíthatja tőosztással. Jól tűri a hideget, a fagyot, viszont a meleget kevésbé bírja. Magas a vízigénye, főleg a csírázási időszakban. A tápanyagban gazdag, inkább savanyú vagy közömbös talajt kedveli, nitrogénigénye kicsit magasabb az átlagnál. Márciustól egészen késő őszig gyűjthető. A betakarítás során figyeljünk arra, hogy a fiatal leveleket ne sértsük meg, mert azzal a későbbi hozamot csökkenthetjük. A hűvösebb, esős időben gyűjtött sóska íze enyhébb, mint a hosszú száraz időszakban fejlődőé.
Hogyan vásároljunk, hogyan tároljuk?
A hűvösebb, nedvesebb időben szedett levelek enyhébb ízűek, kevésbé savanyúak.
A piacon válasszunk élénk zöld, fényes, hibátlan leveleket. A fiatalabb levelek ere vékonyabb, ezért tisztításuk könnyebb. A fonnyadásnak indult levelek sajnos már elvesztették zamatukat.
Ha nem tudjuk a vásárlás/szedés napján feldolgozni, válogassuk át és tegyük szellős papírzacskóba. A hűtőszekrényben 2-4 napig tárolhatjuk.
Hogyan használjuk fel?
A fiatal friss levelekből nyersen is érdemes elrágcsálni párat. Nyersen tehetjük salátába, ízesítőként, fűszerként. Elkészíthetjük levesnek, főzeléknek, szósznak. Bármilyen sós levesbe darabolhatunk belőle.
Savanyú ízét tompíthatjuk salátával, spenóttal keverten, illetve tejföl vagy más zsiradék hozzáadásával. Jól illik főtt/sült burgonyához, egyszerű tejfölös mártásokhoz, szalonnához/sonkához, gabonafélékhez, puliszkába.
 

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

A sokoldalú csicseriborsó

eteltcsakokosan

10 dolog, amit az avokádóról tudni kell

eteltcsakokosan

Sonka tudakozó

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató