Ételtcsakokosan

Gabona babona

2018. február 17.

Az egészséges életmód alapja a változatos táplálkozás. A gabonafélék fogyasztását sokáig a háttérbe szorítottuk a magas szénhidráttartalmuk miatt. Cikkünkben bemutatunk három olyan gabonafélét, amelyek fogyasztása a magas rost-, vitamin- és ásványianyag-tartalmuk miatt kifejezetten pozitív hatást gyakorolhatnak az egészségünkre.
A magvak magas energiatartalmuk miatt mindig is alapvető tápanyagforrások voltak az emberek számára. Őseink pörkölték, később őrölték és főzték őket. A technológia fejlődése során a magokat liszté őrölték, ebből sütötték a kenyeret. Azonban a kenyérsütésre alkalmatlan gabonafélék csak kásaként megfőzve voltak fogyaszthatóak. Ezeknek a gabonaféléknek azonban a beltartalmi értékeik kitűnőek, magas a rosttartalmuk, többféle vitamint és ásványi anyagokat tartalmaznak.
gabonák
Árpa
Az árpa a legrégebben termesztett gabonafélénk közé tartozik. Az árpából készítenek gerslit, amelyet felhasználhatunk köretnek, kásának, tölteléknek, de készítenek belőle kávét is. Az árpagyöngy, vagy gersli az árpa hántolt és méret szerint osztályozott változata. Az árpa tartalmazza a gabonák közül a legtöbb nyomelemet, gazdag kálium-, kalcium-, magnézium- és foszforforrás. Magas rosttartalma miatt jó hatással van az emésztésre, kedvezően hat a vércukor- és a koleszterinszintre. Enyhíti az emésztőrendszer gyulladásait, lúgosító, vízhajtó hatású. Nyáron fogyasztva hűti a szervezetünket. Felhasználás előtt érdemes az árpát áztatni, hogy gyorsabban puhuljon, a főzési ideje így is kb. kétszerese a rizsének.
Vigyázat, az árpa nem gluténmentes!
árpapaKöles
A másik legősibb termesztésű gabona a köles. A boltban található köles már hántolt, azaz a külső, pelyvás rétege el van távolítva, illetve csiszolt és fényezett.  Ilyen formában elsősorban kásaként kedvelt étel, azonban készítenek belőle pelyhet, ízesített, extrudált kölesgolyót és lisztet is. Rendkívül magas a rost- és fehérjetartalma, B-vitaminban és ásványi anyagokban gazdag élelmiszer. Ez a lúgos kémhatású gabona könnyen emészthető, tisztítja a bélrendszert, szabályozza a vércukorszintet és erősíti az immunrendszert. Rendszeresen fogyasztva csökkenthető a szérum koleszterin szint, emellett a vashiányos állapotokat is segíti megszüntetni. Hüvelyesekkel együtt fogyasztva, fehérjéje kifejezetten jól hasznosul.
Semleges ízének köszönhetően a köles igen sokféleképpen elkészíthető. Készülhet belőle főétel, köret, édes vagy sós kása, édesség, a lisztje pedig különféle tészták alapja lehet. Elkészítése egyszerű, a rizshez hasonló, főzés során a köles magvak sokszorosra felduzzadnak. Felhasználás előtt válogassuk át és mossuk meg alaposan szűrőben folyó víz alatt, így távolítva el a szennyeződéseket. Ezután háromszoros mennyiségű folyadékban főzzük puhára.
Tárolás során figyeljünk a minőség-megőrzési időre, mert a köles a többszörösen telített zsírsavak és a nagy hidrolitikusenzim-aktivitás miatt könnyen megavasodik. Emiatt érdemes annyit vásárolni, amennyi biztosan elfogy, vagy hűvös, száraz helyen, jól zárható dobozban tárolni.
Gluténmentes étrendbe könnyen beilleszthető, azonban mindig nézzük meg, hogy a csomagoláson fel van-e tüntetve, hogy garantáltan gluténmentes-e a termék.
köles
Zab
A legismertebb rostforrás a reggeli zabkása, zabpehely. A zab lassú felszívódású, így ezt reggelire fogyasztva, akár délig is eltarthat a teltségérzet. A megfelelő anyagcsere és a fogyókúrás étrend alapja. B- és E-vitamin-forrás, gazdag magnézium-, szelén-, foszfor-, cink-, mangán- és vasforrás. Fogyasztásával megelőzhető az elhízás és a székrekedés, illetve csökkenthető a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata. Különböző variációkban és ízesítéssel készíthető belőle tápláló reggeli. A zabkását elkészíthetjük forró vízzel vagy tejjel, a zabpelyhet beleszórhatjuk müzlibe, tejtermékekbe. Kiválóan köti meg a nedvességet, emiatt töltelékként is használjuk dúsításra. Panírozásnál, fasírtkészítésnél kiválthatjuk vele a zsemlemorzsát, ezenkívül süteményeknek is kiváló alapanyag.
A garantáltan gluténmentes zab fogyasztható cöliákiában szenvedők számára is.
zabi
Honnan tudom, hogy egy élelmiszer garantáltan gluténmentes?
A gluténmentes élelmiszer feldolgozása nagyon kockázatos, hiszen rendkívüli gondossággal kell eljárni a gabonafélék betakarítása, szállítása és feldolgozása során. A fogyasztók úgy bizonyosodhatnak meg arról, hogy garantáltan gluténmentes-e a termék, hogy ezeknek a terméknek a címkéjén szerepelnie kell a gluténmentes jelölésnek. A lisztérzékenységben szenvedők kis mennyiségű glutént még képesek elviselni, ezért a 41/2009/EK rendelet szerint csak olyan termék kaphat gluténmentes jelölést, amely búzát, rozst, árpát, zabot vagy ezek keresztezett változatait helyettesítő összetevőkből állnak, vagy ezeket tartalmazzák, nem tartalmazhatnak 20 mg/kg mennyiséget megha­ladó glutént, a végső fogyasztó számára értékesített élelmiszerben.
Élelmiszerbiztonsági szempontból kiemelkedően fontos, hogy a gabonaszemeket felhasználás előtt folyóvíz alatt mossuk meg, a belőlük készült liszteket pedig szitáljuk át, így tisztítva meg azokat a szennyeződésektől, mint például a rovarkártevőktől, szár- és levéldaraboktól!
 

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Adományozásra buzdítunk

eteltcsakokosan

Marcipán

eteltcsakokosan

Segítség elkezdődött az iskola!

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató