Ételtcsakokosan

A hűvösebb idő beköszöntével és a tél közeledtével hajlamosabbak vagyunk étrendünkben csökkenteni a zöldségek, gyümölcsök mennyiségét. Ilyenkor azonban különösen fontos a vitaminok fokozott bevitele, hiszen nyáron keletkezett vitaminraktáraink hamar kiürülnek a hideg hónapok alatt, így szervezetünk védtelenebb a kórokozókkal szemben.

A téli vitaminpótlásban jelentős szerepet kapnak a citrusfélék (citrom, narancs, mandarin, grépfrút, klementin – magmentes mandarin, pomeló), valamint a banán és a kivi is, az ún. „téli gyümölcsök”. A citrusfélék közül ezúttal a kesernyés íze miatt sokak által kevésbé kedvelt grépfrútot mutatjuk be, ugyanis igen magas a C-vitamin-tartalma.

A nagy mennyiségű C-vitamin miatt a citrusfélék és így a grépfrút fogyasztása is erősíti immunrendszerünket,továbbá csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések, a stroke és a rák kialakulásának kockázatát, emellett pedig tartalmaz nagyobb mennyiségben A- és B-vitaminokat, valamint káliumot is.

A grépfrút rokonságban áll a citrommal, naranccsal és a pomelóval. A gyümölcshús színe alapján beszélhetünk fehér és piros húsú grépfrútról.

Ezt a fán, szőlőfürtszerűen termő gyümölcsöt a 18. században fedezték fel Barbadoson, s a 19. században ültették először Floridában, mely ma is a legnagyobb termelője. A grépfrútgyümölcs színe is utal rá, hogy a C-vitamin mellett egyéb antioxidáns hatású anyagokat is tartalmaz, mint például a karotinoidok közé tartozó likopint, mely antitumor-aktivitással rendelkezik, segít semlegesíteni a reaktív oxigéngyököket. A diétázni vágyók körében magas rosttartalma és alacsony kalóriatartalma miatt közkedvelt. Kesernyés íze csökkenti az ember étvágyát, a benne található pektinrostok pedig csökkentik a szervezet koleszterinszintjét.

További hasznos anyagokat is tartalmaz (flavonoidokat és fitonutrienteket), melyek révén elősegíti az egészséges veseműködést, csökkenti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát, elősegíti a rákos prosztatasejtek DNS-ének regenerálódását is.  

A jó grépfrútnak nem kell, hogy tökéletes legyen a színe, sőt a héjon lévő elszíneződések, karcolások sem befolyásolják az ízének vagy állagának minőségét. Ellenben ha a szár csatlakozásánál, illetve a héjon máshol lágy, benyomható részek jelennek meg, ez a romlás jelének tekinthető. Az íze ilyenkor kevésbé zamatos és keserűbb, mint általában, ezért nem javasoljuk a megvásárlását. A megfelelő minőségű gyümölcs kemény, ugyanakkor enyhe nyomásra rugalmas. Emellett szobahőmérsékleten zamatos illatú, ami a hűtőben tárolással eltűnhet. Ha a megvásárlást követő 1 héten belül elfogyasztjuk, akkor az ép gyümölcsöt tárolhatjuk szobahőmérsékleten, de ha később szeretnénk elfogyasztani, akkor hűtőszekrényben 2-3 hétig tartható el.

Nemcsak a citrusfélék húsát fogyasztjuk, de néhányuk héját is felhasználjuk sütéshez-főzéshez. Ezek a gyümölcsök távoli termőhelyekről (Dél-Európa, Közel-Kelet, Kína) érkeznek. Hogy a hosszú (2-3 nap vagy több hét) szállítás során ne romoljanak meg, a szállítást megelőzően felületkezelést végeznek rajtuk: külsejüket kiszáradást gátló viaszvédőréteggel (amely lehet mesterséges vagy természetes, méhviasz alapú), illetve gombaölő-szerrel (engedélyezett szerek pl.: ortofenilfenol, imazalil, tiabendazol) vonják be, hogy megakadályozzák a penészedésüket és megromlásukat.

Fontos tudni, hogy a Magyarországon forgalmazott friss citrusfélék héját biztosan viasszal látják el. Azt, hogy a gyümölcsöt emellett növényvédő szerrel is kezelték, a termék címkéjén, az üzletben a hozzá kapcsolódó feliraton, molinón – még a lédig (ömlesztve árult) gyümölcsök esetében is – fel kell tüntetni! Abban az esetben, ha a növényvédő szer a héj illóolajához kötődik, így a viaszbevonás miatt már nem lesz lemosható, a héj fogyasztásra alkalmatlannak minősül, amit jelezni kell. Ha a felületkezelésre vonatkozó jelölés nem egyértelmű, legjobb, ha elővigyázatosságból a héjat nem fogyasztjuk el. Ha mégis szeretnénk citrushéjat használni a süteményeinkhez, vegyünk kandírozott termékeket, mert ezek kizárólag felületkezelés nélküli gyümölcsből készülhetnek. Ám ezúttal is ellenőrizzük a címkét, hogy meggyőződjünk a termék gombaölőszer-mentességéről!

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Meg kell-e mosni felfűzés előtt?…

eteltcsakokosan

Nyári nagy vendégvárás

eteltcsakokosan

Támadnak a vírusok! Hogyan védekezzünk?

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató