Ételtcsakokosan

Nem elég kivágni a penészes részt!

2016. szeptember 27.
close-up-of-mould-on-tomato-stalk

A penészt képzeljétek el úgy, mint egy fát, aminek a lombkoronája a látható penész. A földben pedig ott van a fa gyökere, amelyik ugyanúgy ágazik szerteszét, mint ahogy a penészgomba fonalai terjeszkednek az élelmiszerben. Ezért nem elegendő levágni vagy kivágni a penész látható részét!

A penészes élelmiszereket sokáig csak esztétikailag kifogásolták, nem tekintették élelmiszer-biztonsági kockázatnak. A mai ismeretek alapján a mikroszkopikus gombák okozta mérgezésekről a feljegyzések, írásos dokumentumok a középkorig vezethetők vissza (anyarozs alkaloidja okozta bódulat, öntudatvesztés, bizonyos szív- és vesebetegségek, stb.). A penészes takarmánnyal etetett haszonállatok pusztulása indította el a mikotoxinok kutatását, ami egyre több penészgombáról, és az általuk képzett toxinokról mutatta ki – és mutatja ki napjainkban is – veszélyes, mérgező voltukat.

Különböző penészgomba fajták léteznek, közülük már több, mint 350 fajról vált ismertté, hogy különböző méreganyagokat (mikotoxinokat) képeznek. Egyes fajták nem okoznak gondot (pl. kéksajtban és a camembert sajtban lévő penészgombák). Néhány faj az élelmiszeripari technológiák része is lehet, míg mások hosszabb fogyasztás után rákkeltőek lehetnek, fejlődési rendellenességet, a megbetegített szervezet ellenálló képességének csökkenését okozhatják, az idegrendszert károsíthatják, valamint egyéb tüneteket is okozhatnak. A mikotoxinok elleni védekezés legjobb módja a megelőzés.

close-up-of-mould-on-tomato-stalk

Mit tegyünk, hogy ne penészedjenek meg az élelmiszerek?

  • A hűtőszekrényben a penészképződés nem áll meg, csak lelassul, néhány gombafaj szaporodásának, toxin-képzésének kifejezetten kedvez a hideg hőmérséklet. Gyakran nézzük át a hűtő tartalmát. Ellenőrizzük a fóliába csomagolt sajtokat, felvágottakat, zöldségeket, valamint a kamrában vagy a konyhában tárolt lekvárt, zöldséget és gyümölcsöt, szárított élelmiszereket, fűszereket, olajos magvakat, lisztet, zsemlemorzsát is.
  • Ellenőrzéskor forgassuk meg az élelmiszereket, szemrevételezzük, de ne szagolgassuk!
  • Ellenőrizzük a penészes élelmiszer közelében lévő termékeket, hogy nem fertőződtek-e meg!
  • A hűtőszekrényt, kamrát gyakran takarítsuk ki és tisztítsuk meg az üveglapokat, polcokat, rácsokat és a fiókokat, valamint az oldalfalakat. A fertőtlenítésről se feledkezzünk meg, fungicid hatású szert használjunk.
  • Mivel a penészképződés csak lelassul a hűtőszekrényben, így ha penészes élelmiszer volt benne, mindenképp fertőtleníteni kell, mert a friss élelmiszert fertőzhetik a felületen maradt gombafonalak és más kórokozók.

Mit dobjunk ki?

Ha penészt találunk a kenyéren, a péksüteményeken, a puha gyümölcsökön vagy zöldségeken (pl. paradicsom, alma, citrusok, avokádó, málna, eper, uborka, barack), a lekvárokon, a jameken, a baconön, a löncshúson, a virslin, a felvágottakon, a tejtermékeken (pl. joghurt, túró, vajkrém és tejföl), a főtt ételmaradékokon, a tésztákon, akkor ezeket ki kell dobni. Nem elegendő a szemmel láthatóan romlott, penészes részek eltávolítása, mivel a toxinok jelenléte nem csak a szemmel láthatóan hibás részekre korlátozódik!

Részleteket a penész számára ideális hőmérsékletről – magyarázatokkal – alábbi cikkünkben olvashattok.

Fotó: helensphotomania.files.wordpress.com

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Mire ügyeljünk citrusfélék fogyasztása előtt?

eteltcsakokosan

Mennyire károsak az egészségre?…

eteltcsakokosan

Mennyi ideig ehető?…

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató