Ételtcsakokosan

Mitől finom a tészta?

2015. február 5.
1024px-Pasta_2006_2-400x288

Lenyűgöző az olasz tészták változatossága, a sok szín és forma. Összegyűjtöttük, hogy melyik forma milyen mártással ad ideális párosítást. Természetesen nem kötelező ezeket betartani, viszont több generáció kipróbálta és bevált. Nem úri muri, hiszen a hagyományos magyar tésztaételek is meghatározott tésztával ismertek, hiszen a túrós csusza sem az igazi spagetti tésztával.

1024px-Pasta_2006_2-400x288

Mártások és tésztafélék

A rövid és csőszerű tészta pl. penne, rigatoni, rotini, farfalle jól magába zárja a sűrű mártást, a darabosabb szószok hozzávalói jól illenek a tészta méretéhez, üreges belsejük is sokat felvesz a mártásból. Nagyobb méretben sütéshez kiválóan alkalmas. A mártás készülhet sűrű paradicsommártásból, húsból, zöldségből, akár sajtból, vagy tenger gyümölcseiből.

640px-Pasta_2006_1-400x445

A hosszabb és lapos fajták pl. spagetti, linguini, fettuccini a simább, egyenletes mártáshoz valók, mert a folyadék és az olaj megtapad a felületükön. A mártás lehet: pestó, húsos, zöldséges ragu, vagy olajból, fokhagymából, paradicsomból és friss chiliből készült szósz.

1280px-Pasta_2006_3-1024x588

Az apró tészták pl. stelline, ditalini, orzo levesekbe valók, gyakori betét zöldséglevesben, mint a minestrone.

Érdekességek a nevekről

A tészta zacskóján feltüntetett név sokat segíthet a tészta alakjára vonatkozóan is. A tészta nevének végződései sokat elárulnak: -ricce a tészta széles hullámos, a -nidi a tésztából gyárilag kis fészkeket készítettek, -rigate felszíne rücskös,míg -lisce sima felszínű tészta. Az -oni méretre nagyobb, míg az -ini vagy -ette a kisebb méretre utal. Milyen szerencse, hogy általában átlátszóak a zacskók, vagy illusztráltak a dobozok.

A tésztafőzés szabályai

Mindig nagy fazékban és sok vízben főzzük a tésztát! Amikor forr, akkor tegyük bele a sót és dobjuk bele a tésztát, ilyenkor kis olajat is öntsünk, nehogy összetapadjanak a szálak vagy darabok, illetve, hogy ne fusson ki a főzővíz. Lefedjük a fazekat, hogy minél gyorsabban újra felforrjon a víz, majd ha már újra lobog levehetjük és kevergetjük, megelőzve a letapadást. A tészta akkor jó, ha al dente, vagyis éppen megfőtt, de még ruganyos. 

Fontos a leszűrés folyamata is, ne tartsuk sok ideig a szűrőben a tésztát, mert ragacsossá válik, nem lesz csúszós ami a mártás szempontjából fontos, csúszósan jobban bevonja.  Rövid cspegtetés után tegyük előmelegített tálba és kevés olajat öntünk rá, vagy közvetelenül a szószba borítjuk, recepttől függően.

Mindig fontos az időzítés, a tészta készüljön a legvégén, mivel frissen főzve a legfinomabb, így a szósz is előbb legyen kész, mint a tészta.

Ha kedvet kaptak, hogy frissen, otthon, házilag késztsenek tésztát, akkor alábbi cikkünkből minden lépést megtudhatnak.

Képek forrása: wikimedia.org

Háttéranyag:Nélkülözhetetlen tészta könyv

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Készíts házilag mustot

eteltcsakokosan

Ünnep

eteltcsakokosan

Vajon mit mivel, hogyan és hány fokon tároljunk?

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató