Ételtcsakokosan

Kezdődik a medvehagyma szezon

2019. március 21.

Itt a tavasz, indul az élet erdőn, mezőn, kertekben egyaránt. A hóvirág mellett a medvehagyma a kora tavaszi erdő egyik jellegzetes növénye, amelyet nem csak nézegetni érdemes, hanem fogyasztani is.

A medvehagyma friss, finom íze mellett sokféle jótékony étrendi hatással bír, fogyasztása kedvezően hat többek között a vérkeringésre és az emésztő-szervrendszerre egyaránt.
Ha magunk gyűjtjük a medvehagymát, akkor gyűjtés előtt tájékozódjunk az adott területről a területet kezelő erdőgazdaságnál vagy Nemzeti Park Igazgatóságon. Kereskedelmi célú gyűjtéshez mindenképpen engedély szükséges, amit a terület tulajdonosa, állami erdő esetén a területet kezelő erdészet állít ki. Saját fogyasztásra állami erdőben szabad gyűjteni (kivéve a természetvédelmi területeken), naponta legfeljebb 2 kg-ot.
A medvehagymát lehetőleg a szezon elején gyűjtsük, amikor még a hozzá hasonló gyöngyvirág levelei nem bújtak elő, így könnyebb megelőzni a két növény összetévesztését. Ha levél megdörzsölve hagymaszagú, akkor a medvehagymával van dolgunk, a gyöngyvirágnak nincs ilyen illata. A gyöngyvirág levele mérgező, elfogyasztása súlyosabb esetben halált is okozhat, tehát a tévesztés komoly következményekkel járhat. Éppen ezért ne vásároljunk alkalmi árusoktól jelöletlen, bizonytalan eredetű terméket!
Akár magunk gyűjtjük, akár vásároljuk a medvehagymát, felhasználás előtt feltétlenül mossuk meg alaposan!
A kereskedelmi forgalomba hozott medvehagymát minden esetben jelölni kell, a címkén a gyűjtő vagy forgalmazó neve és címe, valamint a származási ország feltüntetése kötelező. Ellenőrzéskor a medvehagyma eredetét igazolni kell (pl. számla, vagy szállítólevél stb. bemutatásával). A jelöletlen, ismeretlen eredetű terméket a hatóság megsemmisítheti, a forgalmazóval szemben bírságot szabhat ki.

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Tavaszi nagytakarítás I.–A hűtő tisztítása

eteltcsakokosan

Zselésítsünk!

eteltcsakokosan

Az ivóvizes palackunkat is ki kell tisztítani!

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató