Ételtcsakokosan

Juhhúst az ünnepi asztalra

2021. március 31.
mike-tinnion-PrYEJghQZoo-unsplash.jpg

A bárány az egyik legősibb és legelterjedtebb húsvéti jelkép, a kultúránk része, ennek ellenére hazánkban alig fogyasztanak bárányhúsból készült ételt ilyenkor.

Holott az ízletes juhhúsból sokféle remek étel készíthető, és egészségügyi szempontból is értékes: teljes értékű fehérjében és vitaminokban gazdag, kiváló cink-, vas- és rézforrás. A bárányhús tevékenyen vesz részt a szervezet méregtelenítő folyamataiban, könnyen emészthető, emiatt diétás étrendbe és a gyerekek táplálkozásába is beépíthető. Bárányhúsnak nevezzük az 1 évnél fiatalabb állatok húsát. A gasztronómiában a bárány fogalma a kb. 6–11 kg-os bontott húst jelenti. Az egész báránycomb legfeljebb 1,8 kg, a lapocka kevesebb mint 1 kg. Az ennél nehezebb részek valószínűleg idősebb állatokból származnak. A bárányhús színe élénk világospiros, világos felszíni zsír borítja. Minél fiatalabb a bárány, húsa annál gyengébb és omlósabb, szaga kevésbé jellegzetes.
Az 1 évnél idősebb állatok húsát birkahúsnak nevezik, mely a juhokra jellemző sárga színű faggyú miatt erős illatú, zsírszövetekkel gazdagon átszőtt, sötétvörös színű hús.
Tipp!
Nagyon fontos, hogy a húst megbízható forrásból szerezzük be! Lejárt fogyaszthatósági idejű terméket vagy sérült, szennyezett csomagolású készítményt ne vásároljunk meg! A bevásárlástól kezdődve tároljuk külön a nyers húst a többi élelmiszertől, 0 –/+ 5 °C közötti hőmérsékleten.
A bárányhús zsenge, elkészíthetjük sütve, párolva, grillezve, főzve, töltve, roston sütve. Zsiradék szempontjából a vaj sokkal jobban passzol hozzá. A birkahúsnál nyugodtan használjunk étkezési zsírt.
A birkahús erős faggyúszaga sokakat visszatart. Ha a húst enyhén ecetes vízzel leforrázzuk, majd hideg vízzel leöblítjük, úgy az esetleges erős szag jócskán csökkenthető. Nagyon finom pörköltet, sokféle levest, egyben sült húsokat készíthetünk belőle, belsőségeiből igazi ínyenc csemegék varázsolhatók.
Elkészítésük során nyugodtan használjunk változatos fűszereket, pácokat: a fokhagyma, vöröshagyma, tárkony, petrezselyem, kakukkfű, menta, szegfűbors, borókabogyó, kapor, rozmaring éppúgy remekül illik a bárányhoz, mint a szegfűszeg, a curry vagy a fahéj. Köretként kínáljunk rizst, petrezselymes krumplit, kuszkuszt, esetleg gyümölcsöket, zöldségeket párolva, grillezve, nyersen vagy aszalva.

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

E-számok: tudod, miért vannak?

eteltcsakokosan

Miért jó az otthon készült ebéd?

eteltcsakokosan

A sonkalé felhasználása

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató