Ételtcsakokosan

Idén is konyhai eszközök

2016. március 17.

2016-ban is kicsit élelmiszer-biztonsági szemmel tekintünk a divatos, formatervezett konyhai eszközökre.

ChiliOT8192Fűszertartó

A műanyagból készült eszközökkel óvatosan bánjunk, mert nehezen tisztíthatók, felületük könnyen sérül, karcolódik. Egy többször használt műanyag „fűszertartó”  megkopva, elzsírosodva nem csak veszélyes, de a leveses fazékban látványnak sem éppen étvágygerjesztő. Használatából kifolyólag ilyen és ehhez hasonló eszköz a készülő forró levesben hosszú ideig maradna, így élelmiszer-biztonsági szempontból nem éppen a legmegnyugtatóbb megoldás.

Élelmiszer-biztonsági tipp:

A fűszereket érdemes egy tiszta szövetzsákba, tüllből készült batyuba tenni, hogy tálalás előtt ki tudjuk venni, illetve ezért érdemes egy tiszta, jó állapotban lévő (nem zsíros, nem korrodált, az előző használatokból a lyukacsokban ételmaradékot nem tartalmazó) szűrővel átszűrni a levest, így a lebegő fűszerek nem kerülnek át a tányérba.

Kép forrása: www.beststuff.hu

Üvegtisztító szivacs

104853_B2_Bottle_Cleaners104853_C2_Bottle_Cleaners

Hosszúnyakú üvegek hasznosak a konyhában, befőttekhez, szörpökhöz újra és újra fel tudjuk használni. Viszont a befőzésnél a legfontosabb szabály az eszközök és edények tisztasága. A magas szárú üvegeket nehéz elmosni, gyártanak erre a célra drótnyelű keféket, a legújabb ötlet a mini tisztítószivacs. Kérdéses azonban, hogy ez a mini tisztítószivacs külső irányítás (nyél) nélkül valóban minden szennyeződést el tud-e távolítani az üveg faláról.

Élelmiszer-biztonsági tipp:

A szivacsoknál arra kell figyelni, hogy használat után mindig alaposan öblítsük és facsarjuk ki, majd hagyjuk kiszáradni, különben nedves állapotban a felületén a kórokozók gyorsan elszaporodhatnak. (http://eteltcsakokosan.hu/2015/02/tisztit-vagy-fertoz/ )

Kép forrása: www.momastore.org

10363526_696504587171466_5709616941542819444_nVágódeszkák

Vágódeszkák esetében mindig a fából készült, ép felületű fajtákat részesítsük előnyben. A műanyag deszkák könnyebben karcolódnak, ami megnehezíti az alapos tisztításukat és a vágásokban a kórokozók meg tudnak telepedni, ezzel szennyezhetik az ott vágott élelmiszereket.

Az alábbi vágódeszka praktikus eszköz, kis konyhában helytakarékos megoldás, a mosogató medence fölé helyezve egyszerre apríthatunk és moshatunk. Ez a megoldás azonban balesetveszélyes helyzetet teremt, egy-egy erőteljesebb mozdulat után elmozdulhat, eltörhet. Egy ilyen eszközt addig használhatunk biztonságosan, amíg nem karcolódott és nem színeződött el.

Élelmiszer-biztonsági tipp:

Legyen külön vágódeszkánk nyers húsokhoz és külön készételekhez, zöldségekhez, ezzel is elkerülve a keresztszennyeződés lehetőségét.

Kép forrás: Architecture & Design

Ha már vágódeszkáknál tartunk, ugyanezek a szabályok vonatkoznak az ilyen vicces műanyag deszkákra. A „lefolyós” deszkánál egy biztonságos megoldást találtunk: a konyhapult/asztallap széléhez támaszkodva nem tud elcsúszni. Viszont helyigénye miatt nehezen tisztítható-, szárítható.

 

Fakanál, merőkanál tartóAD-The-Coolest-Kitchen-Gadgets-For-Food-Lovers-8

Főzés közben ne a pultra, hanem egy tálra helyezzük a későbbiekben is használt eszközöket, mint pl. fakanál, merőkanál. Már erre is több féle megoldással rukkoltak elő a tervezők. Ez a tartó egy üres konyhapulton – akinek tetszik – látványos eszköz lehet, de főzés közben a fakanalat  célszerűbb egy tányérba helyezni. A tányér könnyen, gyorsan elöblíthető, főzés közben akár többször is.

Élelmiszer-biztonsági tipp:

Ügyeljünk a tisztaságra, alaposan mossuk el és hagyjuk megszáradni a tartót.

Kép forrása: www.architecturendesign.net

150802_rmdlo_image2_1024x1024

Összecsukható szűrő

Élelmiszer-biztonsági szempontból az összecsukható eszközök pl. bicska, reszelő, alább bemutatott szűrő akkor biztonságosak, ha a teljes felülete alaposan tisztítható, sehol sem tudnak megmaradni zöldség-, gyümölcs- vagy ételmaradékok.

Élelmiszer-biztonsági tipp:

A lyukak tisztítására kefét érdemes használni. A műanyag részek illesztésénél beakadhatnak, megtapadhatnak a szűrt élelmiszerek, amelyek a későbbiekben még gondot okozhatnak: baktériumok, penészgombák elszaporodhatnak, utószennyezést, megbetegedést okzhatnak.

Kép forrása: www.rmdlo.com

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Piros, édes és isteni!

eteltcsakokosan

Világnapot kapott az élelmiszerbiztonság

eteltcsakokosan

Zöld, sárga, csíkos hajócskák

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató