Ételtcsakokosan

Hogy lehetséges importálni?…

2020. március 20.

Más kultúrák tradicionális ételeit hogyan lehetséges európai kultúrkörbe importálni? Itt a vonatkozó èlelmiszerminőségi/biztonsági jogszabályokra, engedélyekre lennék kíváncsi, illetve az illetékes hatóságra, intézményre, stb. ahova fordulni kell.

Az Európai Unióban forgalmazott élelmiszereknek meg kell felelniük az Unióban és a forgalmazás helyéül szolgáló tagállamban érvényes élelmiszerbiztonságra és élelmiszerminőségre vonatkozó előírásoknak:

Az Európai Unió tagállamaiból az EU vonatkozó jogszabályai szerint előállított és forgalomba hozott élelmiszer behozatala a terméket kísérő kereskedelmi okiratokkal (számla, szállítólevél) történik. A behozatal során biztosítani kell a behozott termék tételeinek és a hozzátartozó kereskedelmi okiratoknak az egyértelmű megfeleltethetőségét, azonosíthatóságát, nyomon követhetőségét. Az Európai Unió tagállamaiban előállított állati eredetű termékeken – amennyiben azokat a vonatkozó jogszabályban előírtaknak megfelelően állítottak elő, ellenőriztek, és láttak el jelöléssel – szerepelnie kell az előállítás helye szerinti azonosító jelölésnek (ovális alakú jel, benne a létesítményre és az országra utaló jelzéssel).

Az Európai Unión kívüli, úgynevezett harmadik országból az Európai Unió területére élelmiszert behozni csak a hatályos állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági előírásoknak megfelelően lehet. Állati eredetű termékek esetén azokat állategészségügyi bizonyítvány kell, hogy kísérje, és behozataluk állategészségügyi határállomáson keresztül történhet. A nem állati eredetű, illetve állati eredetű összetevőt nem tartalmazó élelmiszer termékek – amennyiben külön jogszabály másként nem rendelkezik – általában nem tartoznak az állategészségügyi ellenőrzésre kötelezett termékek körébe. Az élelmiszer behozatala a terméket kísérő kereskedelmi okiratokkal (számla, szállítólevél) történik, a nyomon követhetőség biztosításával.

Az élelmiszerek forgalomba hozatalt megelőző kötelező laboratóriumi vizsgálatát, engedélyeztetését jogszabály nem írja elő. Azonban biztosítani kell, hogy a behozott élelmiszerek legalább a Közösségben előállított élelmiszerek higiéniai szabványainak vagy azokkal egyenértékű szabványoknak feleljenek meg, és az élelmiszer biztonságosságáért és minőségéért a nem hazai előállítású élelmiszer esetében az első magyarországi forgalomba hozó felelős.

Amennyiben a termék az Európai Unióban a 2283/2015/EU rendelet szerinti „új élelmiszernek” minősül és uniós szintű engedélyezésére még nem került sor, abban az esetben az említett jogszabály értelmében uniós forgalomba hozatal előtt engedélyeztetni kell.

Azokat az élelmiszereket tekintjük új élelmiszernek, amelyeket 1997 előtt nem fogyasztottak jelentős mennyiségben az Európai Unió területén, és a 2283/2015/EU rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében felsorolt kategória valamelyikébe tartoznak. Az ilyen új élelmiszerek az Európai Unió területén csak előzetes engedélyeztetést követően hozhatók forgalomba.

Az új élelmiszerek engedélyezéséről vagy bejelentéséről és a státuszmeghatározás menetéről részletes tájékoztatót talál a Nébih honlapján a következő linkeken:

http://portal.nebih.gov.hu/informaciok/elelmiszer/lakossagi/uj-elelmiszer

http://portal.nebih.gov.hu/jogi-szabalyozas

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Miért nem lehet az alternatív gabonákból önmagukban tésztát készíteni?

eteltcsakokosan

Mi a különbség?…

eteltcsakokosan

Street food kesztyűs kézzel

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató