Ételtcsakokosan

Csoki házilag Bálint napon (is)

2016. február 13.

A Bálint nap (Valentin nap) angolszász hagyomány és bár sokan ellenzik a kontinensen, de gyors terjedése és üzenete – a szeretet – miatt érdemes megállni és foglalkozni kicsit ezzel az alkalommal.

Chocolate-bars-3-1-300x300Szent Bálint (Valentin vagy Valentinus) kiléte bizonytalan, több legenda is kering vele kapcsolatban. A legismertebb szerint az ókori Rómában püspökként a szerelmeseket a keresztény szokások szerint eskette, köztük katonákat is, akiknek az akkori császári törvények értelmében nem lett volna szabad házasságra lépniük. II. Claudius császár idején keresztény hite miatt elítélték és állítólag február 14-én végezték volna ki. Bálint a hite erejével a börtönőre vak leányának visszaadta a látását, majd kivégzése előtt búcsúüzenetet küldött a lánynak, amelyet így írt alá: „A Te Bálintod.” A mai napig ezt írják a Bálint-napi kártyákra, a szerelmes levelek végére.

Február 14-ére készíthetünk szeretteinknek csokoládéból készült meglepetést, vagy például házilag készült csokoládét. A valódi csokoládé alapját a jó minőségű kakaóvaj adja, amennyiben ezt nem tudjuk beszerezni, használhatunk vajat is.

Hozzávalók:

  • 20 dkg cukrozatlan jó minőségű kakaó
  • 10 dkg porcukor
  • 15 dkg kakaóvaj vagy vaj
  • 1 csapott evőkanál fahéj
  • 1 teáskanál vaníliáscukor

Vízgőz felett egy üvegtálban olvasszuk fel a vajat, majd a porcukrot és vaníliáscukrot adjuk hozzá és csomómentesre keverjük. Levesszük a tűzről és beleszitáljuk a kakaót, alaposan összekeverjük, fahéjjal ízesítjük és formákba (esetleg jégkockatartóba) öntjük, vagy sütőpapírra kis korongokat képezve adagoljuk. Alufóliával bélelt kisebb méretű tepsibe is teríthetjük, hogy táblát kapjunk, majd fagyasztóba tesszük 15-20 percre. Utána fel lehet használni süteményekbe illetve fogyasztható.

Több fajtát is készíthetünk, például kókuszreszeléket, puffasztott rizst vagy gyümölcsöket keverhetünk a csokoládéba.

Csokoládés gyümölcsök, olajos magvak, házi készítésű szaloncukrok esetében javasoljuk, hogy magas kakaótartalmú csokoládét vegyünk, és óvatosan olvasszuk, mert ha túlmelegítjük, akkor kicsapódik a kakaóvaj.

Élelmiszerbiztonsági tippek:

  • Minden eszköz, felület, edény és a kezünk legyen tiszta!
  • Megbízható helyen vásároljunk jó minőségű alapanyagokat!
  • Az alapanyagok legyenek frissek, figyeljünk a tejtermékek fogyaszthatósági idejére.
  • Élelmiszer ajándékok készítésénél  mindig friss alapanyagokat használjunk, és a megajándékozottat tájékoztassuk az ajándék fogyaszthatósági idejéről, s ha szükséges, a tárolási feltételekről ( pl. hűtés).

 
Fotó forrása: houseofbakes.com

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Az élet sója és borsa

eteltcsakokosan

Mese habbal, szülinappal

eteltcsakokosan

Ezekre figyelj a fagylaltárusnál!

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató