Ételtcsakokosan

A tofu és az egészség

2014. február 17.

Na jó, már a cím is vicces 🙂 Vagy inkább riasztó? 🙂 Ki és mit akar tőlünk?
Az egészséges életmód mellett voksolók (és ugye mi mindenképpen ezen csoportba tartozunk), tudatosan táplálkoznak. Nem csak az elfogyasztott étel minőségét, mennyiségét, származási helyét, termelőjét figyelik, hanem a szervezetünkre  gyakorolt hatását is.
A vega és vegán életmódot folytatók jól ismerik a tofut, mint kedvező hatású húspótlót. Persze a húsevőknek is ajánlott, sok felhasználási módja kifejezetten ínycsiklandó.
tofuA tofu szójából készül, méghozzá a szójatej megaltatásával. A sajtéhoz hasonló állagú, többféle ízesítésben kapható. Én már fogyasztottam natúr, füstölt és medvehagymás változatban.  El kell, hogy mondjam, natúr „ízesítéssel” tökéletesen ízetlen, és a medvehagyma sem dob rajta túl sokat.
Én, aki sok fűszerhez és ízhez vagyok szokva, kicsit furcsán néztem a tofura. Az viszont kétségtelen, hogy egészséges. Salátákhoz vagy köretként, sőt süteményként is finom étel varázsolható belőle.
Lehet sütni, főzni, párolni, az ízét remekül lehet befolyásolni különböző elkészítési eljárásokkal (például füstöléssel) és jól felveszi a hozzáadott fűszerek ízét.
A tofunak nagyon magas a fehérjetartalma, ezért a vega étkezésűek kiválóan pótolhatják vele a fehérjebevitelüket. Nagy mennyiségben tartalmaz E, B-vitaminokat és folsavat, az ásványi anyagok közül kálciumot, magnéziumot és nátriumot, a nyomelemek közül pedig vas, szelén, cink, réz található benne.
Nem csoda, hogy a japánok olyan fittek, egészségesek, hiszen évszázadok óta rendszeresen fogyasztják ezt az étket!
A szójából (így a tofuból is) készült ételek olyan létfontosságú anyagokhoz juttatnak hozzá bennünket, mint például a fitoösztrogén. Ez egy olyan növényi vegyület, amely hasonlít a női ösztrogén hormonhoz. Nem csoda hát, hogy a keleti nőknél kitolódik a változó kor, illetve nem érzékelnek különösebb mellékhatást ezen a téren. Vicces, hogy a japánoknak nincs is a hőhullámra megfelelő szavuk . 🙂
A legújabb kutatások viszont kimutatták, hogy mértéktelenül ezt sem ajánlott fogyasztani. Gyermekkorban például a túlzott fogyasztása felboríthatja a hormonháztartást, idősebb korban pedig memóriazavarokhoz vezethet. De mértékletesen csak pozitív hatása van! Ha hetente kétszer fogyasztasz belőle, nem lehet probléma.
Tanultam is egy receptet, ami nagyon finom vacsira, de egy könnyű ebédnek akár munkahelyre is elvihető.
Egy szép nagy tortillába tegyél bele finoman átsütött, felkockázott, füstölt tofut. Dobjál hozzá egy adag rukkola salátát, majd nyers avokádó csíkokat, mely krémessé teszi a tartalmát. Locsold meg egy kis házi majonézzel (vegák veganézzel :-)), és szorosan tekerd össze. A kis „rudakat” vágd középen, sréhen ketté, és nem csak látványnak lesz szép az eredmény, de finom is 🙂

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Reggeli ébresztő – a kakaó

eteltcsakokosan

Ételünk az életünk – karácsonyi konyha

eteltcsakokosan

Mi maradhat a hűtőben?

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató