Ételtcsakokosan

A friss fügéről

2015. szeptember 15.

A fügét sokan ismerik – megterem a balatoni nyaralónál, a gangos ház udvarán vagy épp a domboldali telkeken; ráadásul a külföldi nyaralások színfoltja is lehet. Aszalva minden boltban megtalálható, a friss gyümölcs azonban ritka a polcokon… Most elmondjuk miért, és hogy hogyan juthatunk hozzá mégis, ha egy mézédes falatra vágyunk.

fĂĽge1Mi fán terem a füge?

Ha a fügéről van szó, legtöbben egzotikus déligyümölcsre gondolnak, ez azonban csak részben fedi a valóságot. Valójában leginkább mediterrán klímán érzi jól magát a növény, azonban ha a termőhely kellően napfényes és a téli zord éjszakákon védett helyen található, akkor hazánkban is bőséges termésre számíthatunk.

A növény formája fajtától és termőhelytől is függ – tehát a fügefa és a fügebokor is lehet helyes megnevezés!

A sárga, a barna, a lila, a kék…

Hazánkban számos fügeváltozat megtalálható. Formájuk, színük, ízük változatos; de nincsen egyetemes „legjobb fajta”. Érdemes kísérletezni és kiválasztani kedvenceinket.

A változatok sokszor más-más célra a legalkalmasabbak; egyesek már a fán megaszalódnak, másokból hatalmas méretük miatt könnyű lekvárt készíteni, a legmagasabb cukorfokkal rendelkező fajták pedig természetesen kiváló cefrealapanyagot szolgáltatnak.

fĂĽge3Mézédes szüret, és ami utána jön

A hazánkban termő változatok megfelelő termőhelyen évente kétszer teremnek. Az első szüret június-július hónapokra esik, másodszor pedig szeptember-októberben gyűjthetjük a termést. A füge több lépcsőben szüretelhető, tehát a termései nem egyszerre érnek be, így akár hetekig visszatérhetünk a növényhez érett gyümölcsért.

A szüretkor érdemes figyelni az érettségre, mert a még éretlen gyümölcsök tejnedvesek, és nem kimondottan kellemes ízűek. Legkönnyebben úgy állapíthatjuk meg, hogy leszedhető-e már a füge, hogy megnézzük a héj fényességét – az érett termés felülete matt és sokszor kissé ráncos. A szép fényes, feszülő héjú gyümölcsökkel még 1-2 napot várnunk kell. A füge teljes fogyasztási érettségben nagyon puha és sérülékeny. Érzékeny a sok átpakolásra, szállításra és tárolásra, ezért ha frissen szeretnénk fogyasztani, azt a szüret után minél hamarabb tegyük meg.

fĂĽge2Friss fügét vennénk?

Zöldségesnél, élelmiszerboltban viszonylag ritkán találunk fügét; ez főleg a termés érzékenységének köszönhető. Magyarországon csak egy nagyobb termesztő működik, külföldről pedig nehézkes a szállítás. Ha túl korán szüretelik a gyümölcsöt, akkor nem lesz ízletes a termék; ha viszont megfelelő időben szedik, akkor a hosszú utaztatás alatt könnyen tönkremegy. Ezért ha csalódunk a fügében – mert az ígéretekkel ellentétben nem mézédes, hanem inkább szivacsszerű, íztelen terméket vásárolunk a boltban – jusson eszünkbe, hogy a messziről szállított fügét sajnos még kissé éretlenül szedik.

A nyár folyamán kis dobozokban útmentén vagy utcai árusoknál szezonálisan megtalálható a termés, viszont itt mindig ügyeljünk az eladó és a gyümölcsös stand higiéniájára!

Tehát ha friss fügére fájna a fogunk, mindenképp a hazai terméket keressük júniustól októberig. Legnagyobb eséllyel a Dunántúlon találkozunk vele a piacon, és tartsuk nyitva a szemünket a piaci kistermelőknél és útszéli gyümölcsárusoknál.

 
Képek forrása: Fügeliget

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Diópálinka vagy diólikőr?

szucseva

Húsmentes hétköznapok

eteltcsakokosan

Biztosan jó, ha „steril”?

szucseva

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató