Ételtcsakokosan

Kicsi hűtők, jó városok

2015. március 17.
71HkuaS5xjL._SL1000_-400x416

Az európai és az amerikai konyha berendezésének (és magának az élelmiszervásárlásnak) szembetűnő különbségeiről írt a minap egy amerikai online magazin, az mnn.com. Az amerikai fogyasztók számára egyre nagyobb és nagyobb hűtőgépeket gyártanak, amelyek egyre több élelmiszert képesek tárolni. Kelendőek is e portékák, hiszen szépen formatervezettek, az áramfogyasztásuk a méretükkel egyenes arányban nem nő, csendesek és hatékonyak. Az óriási hűtőgép ahhoz az általánosnak mondható amerikai életvitelhez illik, mely szerint a fogyasztó hetente egyszer telepakolja (európai szemmel nézve szintén óriási méretű) autóját élelmiszerrel valamelyik mega-bevásárlóközpontban, megveszi mindazt, ami a hűtőjében elfér, s ezzel le is tudta a vásárlást. Egy kicsi hűtőt pedig, ugye, nem lehet egy hétre előre feltölteni!

71HkuaS5xjL._SL1000_-400x416Egy tanulmányt idéz a mnn.com cikke, amelyet tajvani idős emberek körében végeztek, s amely meglepő tanulsággal szolgált arra nézve, hogyan függ össze a vásárlás gyakorisága a várható életkorral. A tajvani kutatás szerint azoknak az idős tajvaniaknak, akik naponta jártak vásárolni, 27%-kal kisebb esélyük volt arra, hogy 10 éven belül meghaljanak, mint azoknak, akik csupán hetente egyszer vásároltak. (A tanulmányról bővebben angolul, rövid url: http://tinyurl.com/n72up4r)

A kutatók – akik 65 éveseket vagy annál idősebbeket vontak be a kutatásba és 1850 ember szokásait vizsgálták meg –, megállapították, hogy maga a bevásárlás mint tevékenység is hozzájárul az egészség fenntartásához, nemcsak az egészséges étrend. A vásárlás során az idős emberek kimozdultak otthonról, gyalogoltak, ismerősökkel, barátokkal találkoztak és beszélgettek. A vásárlásnak számos olyan dimenziója van, amely hozzájárul az egyén jó közérzetének és biztonságérzetének fenntartásához – írják többek között.

Egy kis hűtőgép tehát, amely arra késztet/kényszerít minket, hogy egy héten akár többször elmenjünk vásárolni, és csak annyi élelmiszert vegyünk, amennyi épp szükséges, többszörösen is hasznos lehet. Ha kevesebbet vásárolunk, nem feltétlenül megyünk autóval – és a kisebb üzleteket vesszük célba. Benézünk a szomszéd pékségbe és a közeli zöldségeshez is, és célirányosan csak azokat az élelmiszereket fogjuk megvenni, amelyeket elterveztünk, hiszen kézben kell hazacipelnünk; kisebb eséllyel csúszik be a kosarunkba egy újabb zacskó nassolnivaló vagy egy olyan termék, amelyet csupán ott a boltban kívánt meg a szemünk. Ha szezonális és friss élelmiszer fogyasztásának a hívei vagyunk, azokat nem is tudjuk olyan hosszasan tárolni.

Az online magazin cikke egyébként azt írja, hogy az európai háztartásokban a kisebb méretű hűtők dominálnak. Még a luxuslakásokban és a többgyerekes családok konyháiban sem jellemzőek az amerikai típusú, szinte szobányi méretű hűtőgépek. A cikk szerint Európában egy átlagos hűtőszekrény űrtartalma 283 liter, míg Amerikában csaknem 849 liter. A cikk idézi Brian Wasinkot, a Cornell University professzorát, aki könyvében azt írja, hogy „minél több étel van a hűtőnkben, annál hajlamosabbak vagyunk rá, hogy együnk belőle.”

A magazin ezeken kívül még más érdekes megállapításokkal és idézetekkel is szolgál, főként az amerikai élelmiszerfogyasztási szemléletről, amelyek sok esetben jócskán eltérnek attól, amit mi itt Európában vagy Magyarországon megszoktunk vagy követünk.

Egyéni és családi szokásaink, lehetőségeink, pénztárcánk, lakóhelyünk, munkaidő-beosztásunk, személyes ízlésünk mind-mind befolyásolnak minket étkezési és vásárlási kultúránk kialakításában. Egy azonban biztos, az egészségünk fenntartása érdekében egyre tudatosabban kell vásárolnunk, nem feltétlenül kell követnünk az éppen aktuális divatot vagy a „mindenből még többet és még nagyobbat” szemléletet. Kisebb hűtőgépben is tárolhatunk egészséges étkeket, a nagy hűtő pedig rejthet olyan élelmiszert, amelyet nem lenne ajánlatos fogyasztani, nem is beszélve arról, hogy egy hatalmas hűtő zugaiban előbb „felejtünk ott” dolgokat, mint ahol minden szem előtt van.

A teljes cikk elolvasható itt:

http://www.mnn.com/your-home/at-home/stories/small-fridges-make-good-cities-healthier-people

A kép illusztráció.

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Miért tüntetik fel?…

eteltcsakokosan

Vihetünk-e közös rendezvényekre házi készítésű süteményeket?

eteltcsakokosan

Menta más szerepben

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató