Ételtcsakokosan

A sokoldalú cukkini és patisszon

2016. augusztus 11.

A patisszon és a cukkini is a kabakos termésűek családjába tartozó nagyon hasonló növények. Amerika meleg éghajlatú részeiről származnak, Magyarországon csupán az 1960-as évek óta terjedtek el. Alacsony energiatartalmukban (patisszon: 31 kcal/100g, cukkini: 32kcal/100g) és viszonylag semleges ízükben is hasonlítanak. Továbbá közös előnyük, hogy nem okoznak puffadást.

A cukkinit valószínűleg a tök és az uborka kereszteződéséből kaptuk, mind kettő tulajdonságai nagyszerűen megmutatkoznak benne. Gyümölcsének külső megjelenése az uborkára hasonlít, zöld héjú, hengeres és hosszúkás viszont nem rücskös. A patisszon vagy magyar nevén csillag- vagy ujjastök lágyszárú egyéves növény, a legízletesebb tökfajta. Magyar neveit termésének alakjáról kapta.

basket-605148_640

Termesztése

Mindkét zöldségnövény tér, tápanyag és vízigényes, valamint melegkedvelők. A csillagtök csak magról szaporítható a cukkini esetében lehetőségünk van palántáról termeszteni, ez esetben hamarabb éri el a termésünk a kívánt méretet. Viszont a cukkini fagyérzékeny, ezért nagyon fontos, hogy mikor ültetjük ki a palántákat. Erőteljes gyökérzetük van ennek köszönhetően a szárazabb területeken is termeszthetők, öntözést nem igazán igényelnek, inkább csak a fejlődés kezdeti szakában. A cukkininak bármilyen talaj megfelel, de fontos, hogy tápanyagban gazdag legyen, ezért minden évben a kertünk más-más területére ültessük.

Ha magot szeretnénk ültetni, akkor vetés elött 10-12 órával áztassuk be azokat, így hamarabb kicsíráznak. Forgassunk ki néhány kapavágásnyi földet, majd ehhez keverjünk egy lapát érett trágyát. Egy fészekbe három magot helyezzünk 3-5 cm mélyen. Ha esetleg kikelne mind három mag, akkor szedjünk ki kettőt és csak egyet hagyjunk meg. Talaj menti fagy ellen védekezhetünk úgy, hogy lefedjük a növényeket éjszakára fejre fordított cseréppel.

A patisszont már a virágzás utáni két héten belül elkezdhetjük szedni. Még akkor célszerű leszedni a terméseket, amikor még nincs magjuk.  Ha nem szedjük rendszeresen a termést, akkor csökkenhet a növény virágzási hajlama.

Vásárlásaflower-1382392_640

Nyers zöldség vásárlása során mindig fontos, hogy alaposan átnézzünk minden egyes darabot, amit megveszünk. Cukkinik közül azt válasszuk, amelyik fényes, nem ütött vagy nyomott, kemény, viszont a kocsánya puha, ez a friss szedésre utal. A patisszonnál szintén fontos, hogy kemény legyen, ne legyen rajta puhulás, csak az ilyen tök tárolható sokáig.

Tárolása

A cukkinit hűtőben tároljuk, így akár 1-2 hétig is eltartható, viszont ha puhulást találunk rajta, azonnal használjuk fel. Ha túl sok a cukkinink és frissen nem tudnánk elfogyasztani, akkor szeletekben még akár panírozva is mélyhűtőbe tehetjük, vagy ha nem szívesen fagyasztjuk, kocsányát olvasztott gyertyába mártva, hónapokig eltarthatjuk száraz, hűvös helyen.

A patisszon kevésbé érzékeny növény, a beérett hibátlan tököket hűvös helyen akár évekig is eltarthatjuk, ám itt is fontos, hogy ha sérül, azonnal használjuk fel az épen maradt részeket.

recipe629largeFelhasználása

A cukkini nagyon változatosan használható szinte semleges ízének köszönhetően. A kisebb termésekből nyersen, az uborkához hasonlóan, salátát készítenek. A nagyobb darabokat leveshez, pörkölthöz, főzelékhez, pástétomhoz, lecsóhoz, sőt süteményhez is felhasználják. Leggyakrabban azonban rántva vagy töltve fogyasztják vagy az ínyencebbek kombinálva a kettőt. Nyáron tökéletes alapanyaga a grillezésnek, ha húsokhoz hasonlóan fűszerezzük.

A különböző méretű patisszonok más-más célokra alkalmasak. A kicsik, 3-5 cm-esek, savanyúságnak tökéletesek, a közepes méretűek, 5-8 cm-esek, rántani az ennél nagyobbak pedig töltve, párolva vagy pörköltnek alkalmasak, ezeket viszont már érdemes meghámozni. A cukkinihoz hasonlóan a csillagtöknek sincs jellegzetes íze, így bármilyen fűszerezés választható hozzá. A termésén kívül a magja és virágja is ehető. A magjait pirítva, a virágjait pedig nyersen használhatjuk salátákhoz. Különleges alakja miatt díszítéshez is használhatjuk.

Forrás: balintgazda.hu, terebess.hu, hazipatika.hu

Kép forrása: ilovecooking.co.za

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Az ivóvizes palackunkat is ki kell tisztítani!

eteltcsakokosan

Tippek fagyasztott zöldségek, gyümölcsök vásárlásához, tárolásához

eteltcsakokosan

Elkáposztástalaníthatnánk, de nem fogjuk

eteltcsakokosan

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató