Ételtcsakokosan

Gesztenye vadon, szelíden

2013. december 6.

A szelídgesztenye és a vadgesztenye teljesen más növény, nem rokonok, a leveleik, kérgük, virágzatuk is jelentősen különbözik egymástól.

A SZELÍDGESZTENYE ALAPVETŐEN MEDITERRÁN növény, a Kárpát-medencénél északabbra már nem nagyon él meg. Mivel savanyú talajt és viszonylag sok csapadékot igényel, ezért magyarországi termő helyei hegyvidéken találhatók, például az Alpokalján (Velem, Cák), a Mecsekben (Zengővárkony) vagy a Börzsönyben (Nagymaros).

chestnuts-1712730_640Nem tévesztendő össze a fogyasztásra alkalmatlan vadgesztenyével, amely teljesen más növény, nem is rokonok, ami miatt a leveleik, kérgük, virágzatuk is jelentősen különbözik. Ha esetleg a szabadban gyűjtenénk gesztenyét, akkor viszont a kupacs alapján tudjuk a legkönnyebben megkülönböztetni a két fajt. A szelídgesztenye kupacsa sűrűn tüskézett, mint egy sündisznó, a vadgesztenyén sokkal ritkábban állnak a tüskék.

A szelídgesztenye eredetéről több elmélet is van. Egyesek úgy vélik, hogy az itteni tölgyerdőkben őshonos ez a faj, mások szerint a rómaiak terjesztették el, de az biztos, hogy termését már régóta fogyasztja az ember. A növény más részei gyógyászati célra használhatók, a leveléből készített tea köhögéscsillapító és köptető hatású. A vénás vérkeringést serkentő hatása miatt pedig a belőle készült krémet visszér, aranyér esetén külsőleg is alkalmazzák. Gyümölcse és kérge a gyomor- és bélhurut, orrvérzés, lumbágó kezelését segíti. Emellett a termés héja csersavtartalma miatt segíthet a hasmenéses panaszokon. A szelídgesztenyeméz igazi gyógyhatású különlegesség, bár sütéshez, főzéshez nem javasolt a kesernyés íze miatt.

chestnuts-1761228_640A SZELÍDGESZTENYE TERMÉSÉT a külső kemény burkolat és a belső bőr eltávolítása után használhatjuk fel. Alapos tisztítás után a belső részt 20 percig vízben főzzük, majd kivéve 10 percig forró sütőben süssük, ezután pedig szárítsuk meg. Ha a gesztenye elég friss, akkor elég lehet néhány órás áztatás után tepsiben lefedve körülbelül fél órát sütni. A sült gesztenye illata remek, igazi karácsonyi hangulatot ad otthonunknak. A belőle készült gesztenyelisztet kiválóan használhatjuk kenyérfélékhez, süteménytésztákhoz. A gesztenye magas szénhidráttartalommal és sok rostanyaggal rendelkezik, emellett említésre méltó B-, C- és E-vitamin-tartalma, továbbá tartalmaz még számos ásványi anyagot (káliumot, magnéziumot, vasat, rezet) is.

Ha otthon magunk akarjuk elkészíteni a csemegét, akkor a termések kiválasztásnál ügyeljünk arra, hogy az egészséges és friss gesztenye héja fényes, és nem kotyog benne a bél.A beáztatás során a víz felszínére felúszó szemeket vizsgáljuk meg alaposan, mert kukacos lehet. A termést hűtőszekrényben tároljuk a zöldségesrekeszben. Ha viszont kicsit lusták vagyunk így a tél közeledtével, akkor az élelmiszeriparnak köszönhetően már nem kell otthon elkészítenünk a nassolnivalót. Ha gesztenyét szeretnénk enni, vásárolhatunk tisztított gesztenyét natúr vagy cukrozott változatban, illetve gesztenyepüré formájában is – utóbbit hűtve tároljuk, ha rövid időn belül elfogyasztjuk. Amennyiben jóval később szeretnénk elfogyasztani, fagyasztva tároljuk, ahogyan a termék csomagolásán is fel van tüntetve.

Kapcsolódó tartalmak


Allergén az ételekben…

Hogyan kerülnek az ételbe? Milyen módszerekkel lehet kimutatni a jelenlétüket? Mely rendeletekkel szabályozzák a felhasználásukat?  
Tovább olvasom

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal…?

Vajon mi történhet azokkal a műanyag csomagolóanyagokkal, amelyeket a szállítás, illetve a tárolás során különböző hatások (UV-fény, mikrohullám, magas hőmérséklet) érnek? Kioldódhatnak belőlük az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Tovább olvasom

Related posts

Miért jó az otthon készült ebéd?

eteltcsakokosan

9 tipp az orrfacsaró hűtőszag ellen

eteltcsakokosan

Készítsünk rózsalekvárt!

szucseva

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató